obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ohňostroje a petardy mají i svou temnou stránku. Děsí a zabíjejí

Zábavní pyrotechnika jako by neodlučně patřila k veselému vítání nového roku. Její následky však ani trochu veselé nejsou. Má na kontě mnoho mrtvých, slepých, hluchých či ztracených zvířat.

Mnozí chovatelé tráví Silvestra se svými čtyřnohými kamarády doma v pyžamu. Psi se totiž domnívají, že začala válka, konec světa, apokalypsa. Jenže nejde jen o chlupáče. O ty se milující páníčci postarají, psa opatrují doma, tváří se, jako by se nic nedělo, snaží se ho zabavit hrou, a těm nejvystrašenějším podají sedativum naordinované veterinářem. Naší hlučné oslavě jsou však vystavena i všechna volně žijící zvířata. A je před strašnými ránami a oslepujícími výbuchy nikdo neschová.

Na Nový rok jsou útulky plné vyděšených ztracených psů Na Nový rok jsou útulky plné vyděšených ztracených psů Zdroj: Shutterstock.com / gabczi

Tisíce mrtvých a zraněných zvířat musí na prahu nového roku pomyslně překročit každý, kdo se nedovede veselit ohleduplněji. Zvířata neohrožují jen přímé zásahy, které je mohou oslepit, ohlušit či jinak zmrzačit. V panickém útěku zaběhnou na místa, do kterých by jinak nikdy nevběhla, snadno je srazí auto. Ptáci, kteří běžně v noci nelétají, narazí do stromu, zdi nebo elektrického vedení. To se stalo například labutím, které v roce 2013 v Praze spadly zraněné a popálené přímo mezi diváky ohňostroje na Mánesově mostě. Od té doby se pro odpalování Novoročního ohňostroje v hlavním městě volí méně nesmyslná místa než hladina Vltavy, ale živelné odpalování v ulicích je rok od roku nezodpovědnější, s pyrotechnikou manipulují děti i opilí lidé. Utrpení a obrovský strach prožívají nejen volně žijící, ale i hospodářská zvířata. Všechny, včetně citlivých dětí, pak ohrožují chemikálie, které po explozích světla a hluku zůstávají ve vzduchu a snáší se na zem.

Jde to i jinak Jde to i jinak Zdroj: Shutterstock.com / 2shrimpS

Nezkusíme začít letos nový rok jinak? Zatímco v naší zemi jako by byl tento poněkud nešťastný způsob veselí rok od roku zběsilejší, v Paříži je pyrotechnika již několik let zakázaná. Vždyť ohlušující rány škodí i lidskému uchu a kdoví, jestli nezaplaší štěstí, které se nám do nového roku chystalo vejít. Děti budou mít větší radost z bezpečných prskavek, se kterými mohou běhat a dělat kouzla, dospělí si mohou za peníze, které ušetří za pyrotechniku, dopřát něco dobrého či hezkého. Něco, co jim udělá radost a nikomu přitom neublíží.

Vadí vám zbytečné ohrožování životů, znečišťování a rušení? Můžete podepsat petici:

petice za zákaz prodeje a používání nebezpečné pyrotechniky

Akční letáky