Před deseti lety si chovný pár pávů pořídila i Jana Čiháková z Ohrady na Příbramsku. Chová je volně na zahradě. Podivuhodní ptáci jsou velice společenští, a tak se zajímají o většinu činností, které se kolem domu odehrávají. Nebojí se ani kvílivého zvuku cirkulárky, ani hluku travní sekačky.

Chov pávů doporučuje především těm, kteří mají dostatek místa kolem domu a zejména vstřícné sousedy – to kvůli pronikavému pávímu křiku. Ale zvláště těm, kteří se o ně budou svědomitě starat a nebudou se pouze chlubit cizím peřím, k čemuž pávi přímo svádějí. Je třeba brát páví spokojenost a zdraví za samozřejmost a krásu jako odměnu za věnovaný čas.

Páv je spolehlivý hlídač

Dominantní páv je hlídačem a ochráncem pávic. Oznamuje tudíž i každou cizí návštěvu. Jako první vzlétne na strom a začne hlasitě upozorňovat na nebezpečí.

„Pávi jsou hodně zvídaví a prosmejčí celé okolí. Ale protože na zahradě mají své teritorium a dostávají tu potravu, neulétnou. I přes poměrnou velikost a hmotnost slušně létají, ulétnou až dvě stě metrů, a také dobře běhají.

Let a běh jsou jejich obranou před dravci. Stává se však, a začínající chovatele to překvapuje, že jim ptáci první den po vypuštění utečou. Najít cestu domů je jejich přirozený instinkt. Stačí je však nechat několik dnů zavřené, pak vypustit páva a za dva tři dny pávice. V prvních dnech je musíme hlídat a když pozemek opustí, v klidu je přiženeme domů. Za dva tři týdny si zvyknou,“ radí mladá chovatelka.

Jak se pávi vybarvují?

Do chovu se zařazují tříletí pávi a dvouleté pávice, ale protože se prodávají ve stáří od půl roku do jednoho, musí nový majitel s chovem počkat do nabytí jejich dospělosti. Právě ve třech letech paví kohout dospívá.

V prvním roce mu zmodrá krk, ve druhém prsa a objeví se několik prvních nadocasních per. Teprve ve třetím roce pávu vyroste kompletní nadocasní peří.

Páv se bez pávice neobejde

Optimální chovné hejno se skládá z jednoho samce a čtyř až pěti samic. Chovat samotného páva bez pávic je téměř nemožné, neboť neustále utíká a hledá si v okolí společnost – třeba i sousedovy slepice.

Jak odchovávat pávy?

Vylíhlá pávata jsou choulostivá na vlhko a na prochladnutí.

Pávice dospívá a snáší vajíčka ve dvou letech. Hnízdo si zpravidla dělá pod stromem ve vysoké trávě, ale někdy si vyhledává bezpečnější místa. Jedna moje pávice snesla vajíčka ve staré zděné psí boudě a druhá si už poněkolikáté udělala hnízdo ve žlabu ve stáji, kterou pávi v zimě sdílejí s ovcemi.

Koncem dubna nebo začátkem května začne se snáškou. Pávice snáší pět až šest vajíček a sedí na nich 28 dní. Pokud jí během snášky vajíčka zlikviduje některý predátor, snášku přeruší, vyhledá si nové místo a s hnízděním začne znovu,“ vysvětluje Jana Čiháková.

Mláďata pávice vodí jako slepice kuřata a pečlivě se o ně stará. Páv se zdržuje v jejich blízkosti a je připraven v případě nebezpečí zakročit.

Co pávům chutná a prospívá?

Jana Čiháková předkládá pávicím před snáškou míchanici z těchto surovin:

  • vařená rýže
  • vločky
  • pšeničný šrot
  • strouhaná mrkev
  • vitaminy pro drůbež

Pávatům pak dělá vaječnou míchanici, která obsahuje:

  • vařená vajce
  • nastrouhané tvrdé rohlíky
  • nadrobno nakrájené listy mlíčí
  • řebříček
  • mrkev

Když pávata povyrostou, přidává:

  • vařené brambory
  • tvaroh

Dlouhověcí krasavci

„Po zdravotní stránce nejsou s pávy problémy. Dožívají se dvaceti i více let“ říká chovatelka.

  • Čas od času je pouze odčervím a podávám jim léky proti kokcidióze. Narozená pávata poprvé odčervuji už v sedmém dnu, starší a dospělé kusy čtyřikrát do roka.
  • Během roku jim přidávám pro dobrý zdravotní stav vitaminy, do vody Supervit D a do krmné směsi Roboran D.

Občas se u pávů může objevit tipec, nemoc, jakési zduření jazyka, které se vyskytuje u drůbeže. Je to ztvrdlá blána pokrývající spodní stranu jazyka. Většinou ptáci přestanou mít chuť k jídlu, žízní, pospávají, mají teplotu a průjem. Tipec je třeba odstranit jehlou, do pití přidat vitamíny. Během čtrnácti dnů se ptáci uzdraví