„Do naší chalupy, kde trávíme dovolené a skoro všechny víkendy, se nastěhovala kočka. Ptali jsme se sousedů ve vesnici, ale nikomu nechyběla. Nedalo nám to a začali jsme se o ni starat. Po čase se stala členkou rodiny a žije střídavě s námi na chalupě a v městském bytě. Nemáme však žádné zkušenosti, jak se máme o kočku postarat po zdravotní stránce?“ zeptala se veterinárního lékaře Jana Bartůňková z Plzně.

Kočka potřebuje očkování

Kočka je přitažlivá zajímavou povahou a krásou, a tak se ani nedivím, že jste si ji osvojili. V zájmu jejího zdraví doporučuji pravidelné veterinární preventivní prohlídky a ochranná očkování.

  • Proti vzteklině by měly být vakcinovány především ty kočky, které žijí na venkově. Ale i takové, které někdy pobývají mimo svůj městský domov na chalupách nebo na chatách, což je váš případ. Všude tam mohou být vystaveny nebezpečí přenosu nákazy.
  • Preventivní očkování je dobré též proti kočičí rýmě, kočičímu moru a proti virové leukemii těchto zvířat.

Paraziti vnitřní i zevní

Kočky se také mohou nakazit zevními i vnitřními parazity.

  • Když se ve stolici objeví škrkavky nebo články tasemnice, je důležité bezodkladné odčervení.
  • Proti blechám chráníme kočky použitím speciálního obojku, sprejů nebo zásypů, které si můžete opatřit ve veterinární ordinaci.

Co ještě patří do preventivní zdravotní prohlídky?

  • Dále je třeba při preventivní prohlídce věnovat pozornost ušním boltcům, které by neměly být polepené páchnoucím mazem.
  • Oči a oční koutky musí být čisté, bez hlenovitých výměšků.
  • Do preventivní prohlídky také náleží kontrola chrupu, srsti a okolí konečníku, které nemá být polepené zbytky zaschlé stolice.

Doporučuji, abyste si vybrala pro preventivní prohlídky kočičky „svou“ veterinární ordinaci, kam se budete moci kdykoli s důvěrou obrátit o pomoc.