Zaostřeno na mouchy

Zaostřeno na mouchy             Sosák much je silný jednolitý útvar s přísavným polštářkem na konci. Jedná se o bodavě sací ústrojí. Jinými slovy, moucha je schopna sosat, ale i bodnout. A teď malá zajímavost: známé muší bzučení je vydáváno pohybem křídel, nikoliv zvukovým orgánem.

Moucha domácí (Musca Domestica) není jen obtížný hmyz, který přelétá z odpadků na potraviny, člověka i exkrementy – a naopak. Moucha je primárně nositel mnoha nemocí. I proto je dobré vědět, jak se s její přítomností vypořádat. Je totiž skvělým letcem, umí usedat na stěny, strop, dokáže měnit směr a rychlost letu – a to velice dramaticky. Zabít ji není hračka. Kdo někdy nestrávil nekonečné minuty pobíháním po bytě s plácačkou v ruce? Máte na to přibližně měsíc – tak dlouho trvá její život. Ale pozor, již třetí den od vykuklení je schopna klást vajíčka! Jedna moucha jich naklade přibližně 900 za život, převážně do odpadků nebo rozkládajícího se organického materiálu. Z vajíček se vylíhnou larvy, které se po třech až čtyřech dnech zakuklí.

Mucholapka je nepraktický přežitek

Se škůdci jako jsou mouchy se dá bojovat nesčetně způsoby. Ne všechny jsou ale stejně efektivní. Který si zvolit? Nejjednodušší je samozřejmě pořídit do oken sítě a do bytu plácačku. Jenže… jakmile otevřete dveře, pohotová moucha snadno přiletí.

Je tedy lepší sáhnout po chemii? Určitě znáte různé insekticidy ve sprejích, možná i požerové nástrahy s jedem. Kdo ale touží po opravdu funkční nechemické likvidaci, uvažuje dále. K dispozici jsou staré známé lepicí mucholapky, či různé nálepky do oken ve tvaru kytiček a podobně. Pokud na tyto lepové pasti moucha usedne, už neuletí. Pokud odhlédnete od estetiky a problematického umístění (člověk se občas přilepí sám), nejde zrovna o efektivní způsob odchytu. Na mucholapku se navíc chytá prach a ne vždy na ní vydrží moucha přilepená. A co hůř, pokud ji dáte nad stůl, pravděpodobně se kontaminaci jídla stejně nevyhnete.

Co radí profesionálové? Využijte světlo jako vábničku

Pokud se vám zdají předchozí způsoby stále dost neohrabané, trefujete hřebíček na hlavičku. Jak si s mouchami poradí profesionálové? „Povinností výrobců potravin, restaurací a hotelů je, aby používali efektivní, hygienické a lidské zdraví nepoškozující metody likvidace. Kromě zabezpečení objektu sítěmi proti hmyzu nejčastěji využívají světelné UV-A lapače hmyzu. O účinnosti každého světelného lapače rozhoduje především kvalitní UV-A zářivka. Ta kromě viditelného světla emituje i UV-A záření o vlnové délce kolem 365 nm, které nejvíce láká hmyz. Schopnost zářivek emitovat UV-A světlo však časem klesá. I když stále svítí, automaticky to neznamená, že také vyzařují UV-A světelné spektrum. Schopnost kvalitních zářivek produkovat UV-A světlo je obvykle okolo 8000 hodin,“ vysvětluje odborník na nechemickou likvidaci škůdců, Matěj Kollárik. Právě nekvalitní levné zářivky a případně opomíjení jejich pravidelných výměn vedou často k rozporuplným zkušenostem uživatelů s jednotlivými druhy lapačů. Nevyplatí se proto kupovat levné výrobky, které výměnu zářivek ani neumožňují.

Který lapač je ten pravý?

Na trhu existují dva základní typy. Ten známější používá k likvidaci much elektrickou mřížku. Při průniku mouchy do přístroje ke zdroji světla dojde k výboji elektrického proudu, a ten mouchu zabije. „U tohoto typu ale nejsou splněny hygienické požadavky potravinářství z důvodu kontaminace okolí částmi těl hmyzu“, dodává pan Kollárik ze společnosti Elkill.

Druhým typem je lapač s lepovou deskou ideálně osazený foliovanými (tedy netříštivými) zářivkami, který má výhodu především v hygienickém způsobu odchytu a lapání i malých druhů hmyzu (například octomilky výše zmíněnou elektrickou mřížkou proletí bez újmy). Také snadno zjistíte kolik, a jaký hmyz se vám dovnitř dostal. Přístroj by měl být umístěný mimo osluněné prostory (ne v přímém dopadu slunečních paprsků). Sluneční záření totiž obsahuje nejvíce UV-A vln, a tak by mouše záření z lapače splývalo. Nesměrujte ho na vstupní dveře či okna, zbytečně byste si lákali venkovní hmyz dovnitř.

I hubení hmyzu může mít styl...

Moderní lapače vám navíc nemusí – na rozdíl od mucholapky – zohyzdit byt. Najdou se mezi nimi i designové kousky vhodné do různě velkých prostor. Můžete tedy kromě efektivního, nechemického a hygienického lapání ještě vyladit interiér. Lapače lze zavěsit ze stropu, instalovat na stěnu nebo je volně postavit na nábytek. Moderní přístroje jsou již vybaveny elektronickým předřadníkem s vysokou frekvencí světelného impulsu, který ještě zvyšuje účinnost lapače. Nemusíte díky tomu kontrolovat a měnit startér.