obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Papillon neboli motýlek, okouzlující, milý a hrdý psík

Plemeno nezaměnitelného vzhledu známe z obrazů starých mistrů, v posledních desetiletích slaví návrat i jako oblíbený společenský pes. Kromě atraktivního vzhledu nabízí inteligenci a snášenlivou, milou a zároveň hrdou povahu.

Papillon (malý kontinentální španěl) je plemeno velmi starého původu. Tradičně se objevuje na plátnech Rubense, van Dyka, Rembrandta, Goyi i Tiziana. Trpasličího kontinentálního španěla vlastnily madame Pompadour, Marie Antoinetta i císařovna Marie Terezie.

 

Uši s třásněmi

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Chov motýlků, psíků se vztyčenýma učima, byl obnoven na počátku 20. století v Belgii. Výrazně se toto milé plemeno rozvíjí až po roce 1945. Papillon má vztyčené uši zevnitř porostlé jemnou hustou srstí, dojem motýlích křídel však především vytvářejí dlouhé třásně, které pokrývají vnější ucho. Právě tomu vděčí toto plemeno za své jméno. Velké, tmavé oči mandlového tvaru si podmaní každého. V kohoutku měří toto malé plemeno kolem 28 cm.

Papillon Papillon Zdroj: Archiv ireceptar.cz


Motýlek je malý, ale hrdý

Papillon je velmi inteligentní, hrdý a sebevědomý psík, který není agresivní ani bázlivý. Postrádá hysteričnost malých plemen, bez problémů se snáší s jinými plemeny a nevyhledává rvačky. Nejen jeho velmi atraktivní vzhled, ale i skvělé povahové vlastnosti z něj činí ideálního společníka. Je čilý, zvídavý a velmi fixovaný na sévho pána. Potřebuje láskyplné zacházení a ce nejvíce kontaktu se svou smečkou. Díky vyrovnané povaze, citlivosti a poddajnosti jej lze cvičit velmi snadno. Ne nadarmo se po staletí pohyboval na vyhlášených šlechtických a panovnických dvorech.

Dnes papillon vyniká v canicterapii, ale baví ho i agility. Se vým páníčkem si ale zrovna tak rád občas zaslouženě polenoší...

Akční letáky