obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Papoušek si škube peří. Zkušený chovatel radí, jak mu pomoci

Náš pětiletý papoušek rozela penant si začal škubat peří, až má na tělíčku holá místa. Létá z klece po bytě, má pestrou stravu, dokonce slušně mluví. Co s ním máme dělat, aby se zbavil tohoto zlozvyku? ptá se Jana Vačkářová z Vamberka.

Škubání peří může mít mnoho příčin. Za prvé je to stres ptáka, může to být změna majitele a přemístění do jiného prostředí. Může to být ovšem i protest, že je papoušek delší dobu zavřený v kleci a nemůže se prolétnout.

Další důvody, proč si může papoušek škubat peří

  • Příčinou u psychicky spokojeného ptáka ale může být i nízká vlhkost, když se v panelových bytech začne topit.
  • Vliv na škubání peří má i tabákový kouř.
  • Někdy je může způsobit pouhé nevyhovující umístění nebo přemístění klece.
  • Roli může hrát i nedostatek některého vitaminu.

Speciální přípravky obvykle neúčinkují…

V zooprodejnách nabízejí různé přípravky proti tomuto nešvaru (mnohdy jejich cena převyšuje cenu papouška), ale praktický výsledek není zpravidla žádný. Na internetu rovněž různí prodejci nabízejí „zaručený doplněk ke krmení“, a když si chovatel stěžuje, že doplněk nezabral, doporučí jiné balení. Nakonec tyto „zaručené“ přípravky vyjdou majitele škubajícího se papouška třeba na 2000 Kč, ale bez kladného výsledku. Tyto preparáty pomohou jen v případě, že papouškům chybí některý z potřebných vitaminů.

papoušek šedý s oškubaným peřím papoušek šedý s oškubaným peřím Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Někdy však pomůže špek!

Najít pravou příčinu je opravdu těžké a není to pouze váš problém, ale problém chovatelů papoušků vůbec. Po vyzkoušení výše uvedených příčin znám ještě jeden recept: někteří papoušci se přestanou škubat po podání slaného uzeného špeku.

Akční letáky