Je faktem, že někteří psi mají více prstů než ostatní. Jedná se o pátý prst, o němž jste mohli slyšet i pod názvem vlčí dráp nebo paspárek. Obvykle je umístěn nad ostatními prsty a nemá kostní spojení se zbytkem končetiny. Paspárek může být zcela zakrnělý nebo více či méně vyvinutý. Proč tyto výrůstky někteří psi mají, k čemu jsou a jak o ně správně pečovat?

Jak na domácí stříhání psích drápků se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Veterinární klinika Na Zdaboři:

Zdroj: Youtube

Paspárky

U některých plemen psů jako jsou například ovčácká plemena, je paspárek považován za běžný plemenný znak. Jedná se vlastně o evoluční pozůstatky palce, které se nacházejí lehce nad packami, tedy o něco výše než ostatní prsty. Vyskytuje se tak nejen na předních nohách, ale někteří psi mají tyto výrůstky i na zadních tlapkách. Pyrenejský pes je má dokonce dvojité. 

Proč a k čemu slouží?

Paspárky mají samozřejmě u některých plemen svůj význam a nerostou na tlapkách jen tak. Během rychlého běhu tyto druhy psů ohýbají přední tlapky do úhlu, kdy se výrůstek dotýká určitého povrchu. Pomáhá tak k lepší stabilizaci výše posazeného kloubu, který není tak namáhaný a zbytečně přetěžovaný. Jedná se o jistou výhodu v běhu při opravdu vysoké rychlosti nebo na kluzkém povrchu. Některým psům pomáhá prst navíc při šplhání na strom nebo při držení různých věcí.

Proč se někdy odstraňují

Některým plemenům, kterým paspárky také vyrůstají, se často odstraňují již v raném štěněčím věku, aby se předešlo případným problémům. Zpravidla několik dní po narození. Jedná se o prevenci před možným zraněním a záněty. Paspárek se totiž může velice snadno zatrhnout, poškodit, a způsobit tak nepříjemné a zbytečně zdlouhavé zdravotní komplikace. 

Zákrok není náročný

Ve věku malého štěněte není odstranění pátých prstů pro zvíře nijak náročné, protože jeho kosti nejsou ještě zcela vyvinuté a drápek jde velice snadno odstřihnout. Přestože se jedná o jistý zásah do organismu, který je bolestivý, dnešní medicína nepříjemné pocity dokáže zmírnit a úkon je rychlý a zpravidla se rychle hojí. Důležitá je však správná rekonvalescence. U dospělých psů se tyto výrůstky odstraňují jen ve výjimečných případech, zpravidla z důvodů vážných úrazů a nemocí.

Jak o pátý prst pečovat

Pokud chcete předejít případným komplikacím, je nezbytné paspárky pravidelně ošetřovat, stejně jako ostatní drápky. Někdy je dokonce potřeba střihat je i častěji, protože mají tendenci zarůstat. Při správné údržbě však obvykle nepředstavují žádný problém.

Související články

Zdroje: www.dumazahrada.cz, www.mujchlupac.cz, www.radaveterinare.cz