Alergie u psů se může vyskytnou téměř v jakémkoliv věkovém období, nejčastěji k tomu však dochází ve věku dvou let. Mezi běžné příznaky alergie patří svědění uší, vykusování srsti, průjem, zvracení či kožní problémy.

Pravidelná péče o zdraví psa, kvalitní strava a zamezení kontaktu s alergeny tak mohou výrazně zlepšit kvalitu života vašeho psa a minimalizovat tyto nepříjemné příznaky alergie.

Drbe se neustále váš pes kvůli alergii? Z videa na YouTube, na kanálu Veterinary Secrets, se můžete dozvědět, které léky mu zaručeně uleví:

Zdroj: Youtube

Alergie na granule

Potravinová alergie je způsobena přecitlivělostí na určité složky potravy, nejčastěji se však jedná o určitý druh masa, bílkovinu mléka, vejce či obiloviny. Rozpoznání potravinové alergie obvykle vyžaduje eliminační dietu, během které dostává pes postupně granule bez konkrétních složek. Tento proces může trvat několik týdnů až měsíců. Pokud příznaky zmizí, lze potravinovou alergii s jistotou potvrdit.

Sezónní alergické reakce

Vašeho pejska může trápit také dědičná predispozice k alergickým reakcím na látky z prostředí jako je pyl, traviny, plísně nebo prach.

Atopická dermatitida je jednou z nejběžnějších forem alergie u psů a její projevy se často zhoršují sezónně, obvykle na jaře a v létě, kdy jsou alergeny nejvíce přítomny. Příznaky atopie zahrnují intenzivní svědění, zejména na hlavě, tlapkách, podpaží a břiše.

Nebezpečné chemické prostředky

Kontaktní alergie vzniká po přímém kontaktu s alergeny jako jsou čistící prostředky, chemikálie, šampony a další látky. Tato forma alergie je méně častá, ale za to může být pro pejska velmi nepříjemná.

Příznaky kontaktní alergie se objevují na místech, kde se kůže dostala do styku s alergenem, což zahrnuje zarudnutí, otoky, svědění, vyrážky a puchýře.

Kousnutí od parazitů

Alergie na parazity je vyvolána reakcí na kousnutí blechami, klíšťaty nebo roztoči. Tato alergie bývá velmi častá, načež způsobuje silné svědění a kožní problémy. Pes se může neustále škrábat, kousat a lízat postižené oblasti, což vede k podráždění a zánětu kůže, a někdy i k otevřeným ranám a infekcím. Pokud zjistíte, že má váš pes parazity, jednejte co nejdříve!

Domácí rychlá záchrana

Zředěný jablečný ocet vodou v poměru 1:2 má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které efektivně pomáhají snižovat pocit svědění a zbavuje pejska škodlivých alergenů.

Zároveň zanechává srst krásně lesklou, pevnou a bez lupů. Můžete ho použít hned na několik způsobů, a to buď jako koupel na tlapky, celého těla nebo jako postřik na srst a podbřišek.

Související články

Zdroje: pesweb.cz, purina.cz, super-granule.cz