Máte opečovávanou zahradu, která se zalíbila vašemu psovi ne zcela příjemným způsobem? Pokud si našel zábavu v hrabání děr, nenechte si ničit plody své práce a co nejdříve ho to odnaučte. Hrabání je u psů přirozená činnost, kterou vykonávají z mnoha důvodů.

Chcete znát 10 nejčastějších divných chování psů? Podívejte se na toto YouTube video na kanále Se psy podle Veroniky:

Zdroj: Youtube

Přirozený instinkt

Hrabání psů je spojené s instinktem, kdy si zvíře hledá své místo. K odnaučení tohoto nešvaru se tedy obrňte dávkou trpělivosti, ale buďte vždy důslední. Vždy je dobré odhalit důvod, proč a v jakých místech pes hrabe. Vzhledem k faktu, že jsou psi lovci, často hrabou v zemi, když cítí nějakého živočicha a chtějí se k němu dostat. Vyhrabané díry později využívají pro úkryt potravy. Někdy si psi také hrabou díru, protože se potřebují ochladit.

Málo aktivity a zábavy

Velice často se psi oddávají hrabání, když se nudí a jsou nevybití. Zahrada mu neposkytuje tolik vjemů jako venčení ve volné přírodě, a tak hledá jiné podněty k aktivitě. Proto nezanedbávejte jejich pravidelný aktivní pohyb a ve chvíli hrabání psa po jasném pokynu odlákejte oblíbenou zábavou a dalším tréninkem k pochopení povelu.

Snaha o útěk

Někteří psi mají tendenci hrabat v blízkosti plotů se snahou dostat se mimo zahradu. Plot v těchto případech bezpečně zajistěte, aby k němu zvíře nemělo přístup a okamžitě opět začněte s tréninkem. I v tomto případě dbejte na dostatečnou venkovní aktivitu, aby pes nehledal podněty zábavy mimo zahradu.

Finty k úspěšnému řešení

Jak již bylo zmíněno, nikdy nepodceňujte pravidelné venčení a zábavu, které psa od hrabání vždy značně odradí. Jednoduchým a účinným řešením je také vyhrazení prostoru, kde má zvíře na zahradě hrabání povoleno. Udělejte svému čtyřnohému příteli například malé „pískoviště“, kde si svou potřebu bezúhonně vybije. Perfektní fintou, která funguje, je vložit do vyhrabané díry něco tvrdého, například kus dlaždice nebo cihly, která psovi zamezí v dalším hrabání.

Co nikdy nedělat

Zcela určitě nikdy psa za hrabání fyzicky netrestejte, ani nepoužívejte elektrické obojky či ohradníky. Důsledkem toho by se pes mohl začít bát a necítit se na zahradě bezpečně. Ve výsledku by na ni nemusel chtít vůbec vstoupit.

Související články

Zdroje: www.rover.com, www.humanesociety.org, www.magazinzahrada.cz