Co přesně znamená, když k vám přijde váš psí kamarád a začne vám olizovat obličej nebo ruce? A může být takové chování nebezpečné? Někteří chovatelé domnělé psí pusinkování nesnesou, jiní jej naopak přijímají rádi jako projev náklonnosti.

Řeč psího těla

Porozumět řeči psího těla není jednoduché a některé chování si můžeme velmi mylně interpretovat. Podívejte se na video YouTube na kanálu ZEK na 5 běžných situací, které se svými pejsky zažíváte a konečně odhalte, co jimi váš čtyřnohý mazlíček myslí:

Zdroj: Youtube

Vzpomínky na štěněcí čas

Olizování si psi pamatují z doby, kdy byli štěňata a pečovala o ně jejich psí máma. Tehdy znamenalo olizování nejen projev pouta mezi matkou a štěnětem, ale také jakýsi očistný proces. Zároveň tím dospělá fena malým uzlíčkům dávala najevo, kdo má navrch, tedy její dominanci. Olizovací kratochvíli pak štěně aplikuje na svou novou člověčí rodinu.

Náklonnost a jiné příčiny

Olizování obličeje může být projevem respektu a náklonnosti. Jakmile se k vám čtyřnohý mazlíček přihrne a daruje vám pusu, můžete to brát tak, že vás naprosto uznává za svého páníčka a respektuje vás. Další příčina je úsměvnější. Jednoduše se může stát, že svému psovi zachutnáte. Vaše pokožka pro něj může mít příjemnou chuť i vůni, tudíž se polibků od svého psa budete jen těžko zbavovat.

Finta k vynucení pozornosti

Olizování obličeje, strkání čumákem a zběsilé vrtění ocasem může být také symbolem toho, že se váš mazlíček jednoduše nudí a potřebuje vaši pozornost, nejlépe teď hned. V horším případě se mu po vás stýská, má pocit, že s ním netrávíte dostatek času a on se cítí frustrovaný, i když své negativní pocity projevuje tímto milým způsobem.

Nechat se pusinkovat, nebo ne?

Je spousta chovatelů, kterým je olizování obličeje nepříjemné, druhá půlka si zase tyto projevy náklonnosti svého psa vysloveně užívá. Dříve se tradovalo, že psí sliny jsou léčivé a letmé olíznutí lidského obličeje je v pořádku.

Pokud máte svého psa pod kontrolou a věnujete mu pořádnou péči včetně očistných rituálů i dutiny ústní, je na vás, kolik náklonnosti psovi povolíte. Obecně ale platí, že psí tlama a čenich  jsou plné bakterií a virů. Nejen kvůli tomu, že se psi mezi sebou dorozumívají očicháváním pozadí, ale také čtou zprávy svým čumákem na jakémkoliv špinavém rohu a ve kterémkoliv koutě.

Související články

Zdroje: adbz.cz, hobby.instory.cz, www.vaschovatel.cz, neposlusnetlapky.cz