Pokud jste majiteli psa a jeho pravidelným místem na spaní je i vaše postel, jistě jste si všimli, že různě mění polohy a vybírá si k odpočinku i jiné části lůžka. Leccos to o něm vypovídá a zvolenými pozicemi vám může dávat najevo nejen, jak se zrovna cítí fyzicky i psychicky, ale i jak vás momentálně vnímá.

Proč nechat psa spát ve své posteli? Podívejte se na YouTube videu na kanále ONETV cz:

Zdroj: Youtube

Stočený do klubíčka

V této pozici spějí psi nejčastěji. Je pro ně totiž přirozená a díky ní si snadno udržují tělesné teplo, aby neprochladli. Běžně v přírodě tuto polohu psi používají, aby se chránili před predátory. Chrání si tak všechny důležité orgány. Pokud váš pes tedy spí v klubíčku blízko vás, dává vám najevo, že vás má rád a cítí se s vámi naprosto v bezpečí.

Na boku

Pokud se váš pes uvelebí na celou noc na boku, má oproti předchozí pozici odhalená všechna nejzranitelnější místa svého těla. Dává vám tímto naprostou důvěru a cítí se ve vaší přítomnosti v bezpečí. Často spí v této poloze například štěňata, ale také starší psi se zatuhlými klouby. Cítí se tak zcela uvolněně a mimo jakékoliv nebezpečí.

„V této poloze se často setkáte se škubáním končetin, protože pes je zcela uvolněný a tlapy se mohou samovolně pohybovat společně se snem,“ vysvětluje profesionální trenérka psů Jen Jones.

Pozice lva či sfingy

V této pozici leží pes na břiše a na všech tlapkách a hlavu má položenou na předních nohách. Znamená to, že se naprosto oddává odpočinku. Nespí však plnohodnotným spánkem, dá se říct, že v případě nebezpečí bude hned ve střehu, nebo si připravený okamžitě si hrát. Tuto polohu si psi volí v případě, že vědí, že se blíží čas pravidelné činnosti jako je krmení nebo venčení.

Na zádech

Když pes leží na zádech, má zpravidla uvolněné přední packy a ohnuté v kloubech, zadní nohy roztažené, hlavu většinou na stranu a mnohdy i vyplazený jazyk. Můžete mít jistotu, že vám ani jemu nehrozí žádné nebezpečí. Vzhledem k tomu, že odhaluje břicho i genitálie, cítí se opravdu bezpečně a bezstarostně. Psi tuto polohu volí také ve chvílích, kdy je jim horko a odhalené břicho jim napomáhá odvádět teplo.

Zády k vám

Pokud se k vám váš pes tulí zády, nemusíte mít obavy, že by vám tak dával pocit odtažení či ignorace. Naopak! Když si k vám lehne zády, projevuje vám tím stoprocentní důvěru a sděluje vám, že je mu jasné, že od vás žádné nebezpečí určitě nehrozí.

Související články

Zdroje: www.hobby.instory.cz, www.wikidog.cz, www.frekvence1.cz