Tento statný lovecký pes na nízkých nohách se celým jménem se nazývá basset hound. Původ tohoto plemene najdeme koncem 16. století ve Francii, kde byl využíván k lovu drobné zvěře. Název plemene byl odvozen od francouzského slova „bas“, což znamená nízký.

Zdroj: Youtube

Mezi jeho předky najdeme psy typu bloodhound a spekuluje se i o vzniku plemene z trpasličí mutace anglického barváře. Díky svým krátkým končetinám, ale výbornému pohybu, byl ceněn hlavně pro schopnost procházet i nízkým a špatně prostupným terénem a hustým porostem. Poprvé byl představen na výstavě v Paříži v roce 1863.

Patronát nad plemenem převzala Velká Británie, kde se první jedinci této rasy objevili až ve 2. polovině 19. století. V roce 1883 vznikl Klub příznivců baseta. Dnes je tento dobrácky vyhlížející pes s melancholickým až ustaraným výrazem oblíbeným plemenem, používaným nejen k lovu, ale také jako společník a rodinný mazlíček. Je známý svou loajalitou, přátelským chováním a schopností být velmi klidný a trpělivý.

Slepou poslušnost od něj nečekejte

Baset je pes klidné, přátelské a velmi tolerantní povahy, který nebývá konfliktní ke svému okolí. Miluje celou svoji lidskou rodinu a nedělá mu problém dělit svou pozornost mezi jednotlivé členy. I když rád chodí na procházky, podobnou radost mu udělá i válení na gauči. Většina basetů miluje pohodlí a dostatek odpočinku. Díky tomu se hodí i pro ne příliš akční majitele. V rámci výcviku je třeba být vynalézavý a raději s ním vše cvičit formou hry. Obvykle na ně velmi dobře platí pamlsky.

Je nutné se také obrnit dostatečnou trpělivostí. Baset někdy bývá tak flegmatický, až to vypadá, že je tvrdohlavý. Toto plemeno bylo v historii charakteristické i tím, že se dokázalo samostatně rozhodovat nezávisle na svém majiteli – slepou poslušnost od něj tedy rozhodně nečekejte.

Díky jeho skvělým čichovým vlastnostem se z něj může stát také výborný pátrací pes i vyhledávač výbušnin, drog či jiného pašovaného zboží. Díky svému skvělému čichu se výborně uplatní například ve sportu zvaném nosework. Vzhledem k jeho konstituci se však k většině dalších náročnějších psích aktivit až tolik nehodí. Jeho přátelskou povahu lze využít v canisterapii.

Na procházkách v přírodě se v něm mohou projevit jeho lovecké pudy, proto je vhodné mít ho stále pod dozorem, nejlépe na vodítku. Baset také není příliš dobrý plavec, proto ho v létě raději zchlaďte v nízkém bazénku, kde bez problémů dosáhne na dno, nebo ho pokropte hadicí.

Nároky na ubytování má nízké

Baset je kontaktní pes a samota mu nedělá dobře. Pokud na ni není dostatečně naučený, může svou nevoli během ní projevovat hlasitým a zvonivým štěkotem. Není příliš náročný na prostor, a tak mu nedělá problém ani pobyt v městském bytě. Ovšem pouze za předpokladu, že je k dispozici výtah a on nemusí běhat po schodech. Ty jsou vzhledem k jeho dlouhému tělu velmi nevhodné, protože mu mohou způsobit problémy s klouby a páteří.

Pokud má zateplenou boudu chráněnou proti průvanu a častý kontakt se svým majitelem, může být také celoročně ubytován i venku. Jestli máte lehčí spánek a v noci vás vzbudí jakýkoli zvuk, předem si rozmyslete, zda chcete s basetem spát ve stejné místnosti – toto plemeno poměrně často chrápe.

Zvýšený apetit i převislá kůže ho mohou potrápit

Baseti rádi jedí a mají velké sklony k obezitě, proto je nutné hlídat jejich denní dávku krmiva a omezit i příjem pamlsků. Díky krátké srsti není baset na údržbu příliš náročný – stačí ho otřít hadříkem a zhruba jednou za čtrnáct dní vykartáčovat. Zvýšenou pozornost je třeba zaměřit na oblast očí, tlamy a uší – tam se mohou tvořit mokrá místa z očního výtoku, slin a ušního mazu, která mohou přejít v zánět.

Stejně tak je potřeba kontrolovat basetí převislou kůži. Mohou se tu držet nečistoty a kvasinky. Především v letních měsících se v těchto místech těla může po kontaktu s vodou nebo slinami kůže začít zapařovat. Dále bychom si měli všímat drápků, hlavně na předních končetinách. Pokud se nedostatečně obrušují, je nutné je pravidelně zastřihovat.

Někteří chovatelé testují své psy také na různé genetické nemoci – například na maligní hypertemii způsobující reakci na anestezii, dále na degeneraci meziobratlových plotének, von Willdebrandovu nemoc I. typu – sklon ke zvýšené krvácivosti kůže a sliznic a také na dysplazii kyčelních a loketních kloubů. V průměru se baset dožívá okolo jedenácti let.

Vtipné uši

Spolu s bloodhoundem má baset z psích plemen nejdelší uši. Kvůli tomu, že má „nízký podvozek“, si na ně může nejen jako štěně šlapat. Také při požírání krmiva nebo chlemtání vody z misky počítejte s tím, že se uši snadno připletou a zašpiní. Baset miluje hlazení, drbání a stejně tak i „muchlání“ jeho uší.

Zajímavosti

Věděli jste, že existuje více typů baseta? Například:

Artézsko-normandský baset

Modrý gaskoňský baset

Plavý bretaňský baset

Velký hrubosrstý vendéeský baset

Malý hrubosrstý vendéeský baset

V kostce

Původ: Velká Británie

Velikost feny: 33–38 centimetrů

Velikost psa: 33–38 centimetrů

Váha feny: 20–29 kilogramů

Váha psa: 25–34 kilogramů

Barva: Zpravidla černo-bílo-hnědá (tříbarevné) nebo citronovo-bílá (dvoubarevné), avšak jakékoli jiné zbarvení, běžné u honičů, je přípustné.

Skupina FCI 6: Honiči a barváři.

Chovatelské kluby:

Basset klub České republiky, z. s. (bassetklub.cz)

Klub chovatelů honičů, z. s. (klubhonicu.com)

Související články

Zdroj: časopis Receptář