Zdroje: living.iprima.cz, damskydenik.cz, jenzeny.cz

Psi jsou pro mnohé těmi vůbec nejideálnějšími společníky. Jsou věrní svému pánovi, za každou cenu mu chtějí udělat radost a vždy stojí po jeho boku. Svého páníčka navíc chrání, a jakmile se vyskytne jakékoliv nebezpečí, snaží se svého chovatele varovat. A to platí i u cizích lidí. Pes totiž dokáže vycítit, kdo nemá s jeho pánem dobré úmysly, a dá to rychle najevo.

Psi poznají zlého člověka

Určitě se vám někdy stalo, že váš chlupatý miláček začal během procházky zničehonic štěkat a vrčet na náhodného kolemjdoucího, a vy jste nechápali proč. Vždyť běžně je přece váš mazlíček zcela klidný, tak proč by měl najednou potřebu někoho zastrašovat? Podle některých studií se tak děje proto, že zkrátka psi dokáží vycítit zlo v lidech. Jeden názor stojí na tom, že psi v některých případech cítí chemické změny v lidském těle. Pokud je tedy nějaký člověk zlý, hrubý nebo má nekalé úmysly, změní se v jeho organismu chemické složení a pes to vycítí.

Případné vrčení nebo štěkání pak nemusí nutně znamenat, že chce váš pes na člověka zaútočit, ale může jít o varování pro vás, abyste si na danou osobu dali pozor.

Psi vnímají víc, než si myslíme

Pes může dát najevo svůj postoj ke zlým lidem buď zmíněným vrčením a štěkotem, ale také méně nápadnými signály. Všimli jste si někdy například toho, že váš miláček zkrátka ne a ne přijmout vaši kamarádku nebo vašeho partnera, a to navzdory tomu, že se s nimi zná už nějakou tu dobu? Právě svým odměřeným chováním se vám může váš mazlíček snažit sdělit, že mu na těchto lidech něco úplně nesedí a vy byste se od nich měli držet dál. Dalším varováním může být, když si od některých lidí ve vašem okolí nechce váš pes vzít jídlo. Zkrátka jim nevěří.

Pamatují si všechno

Ačkoliv by si někdo mohl myslet, že psi nedají na první dojem, opak je pravdou. Pokud hned u první příležitosti bude narušena důvěra mezi psem a novým člověkem, pes si k němu bude následně hledat cestu hodně dlouho.

Během jednoho experimentu vybrali vědci několik psů a jejich majitele. Majitel měl následně za úkol stát u kontejneru a předstírat, že mu nejde kontejner otevřít. Následně na scénu přišli dva lidé. První problémy s otevřením kontejneru zcela ignoroval a páníčkovi nijak nepomohl. Druhý pak ochotně zakročil a kontejner otevřel. Když se pak oba lidé vydali psa pohladit a pomazlit se s ním, pes projevil náklonnost jen tomu dotyčnému, který jeho páníčkovi pomohl. Druhého pak zcela ignoroval. Psi zkrátka vidí a vnímají vše a dokáží si utvořit názor na ostatní neuvěřitelně rychle.