Štěkání, vytí a demolování bytu ze stresu z odloučení je častý problém, který zažívá nejeden majitel psů. V podstatě se jedná o nepříjemnou situaci pro obě strany a je i citově a psychicky náročná. Proto není radno odkládat náležitý výcvik. Jak tuto nesnáz nejlépe řešit vědí vždy náležitě povolaní. Zkuste některý z postupů ostříleného trenéra.

Jak naučit psa být sám doma se podívejte v YouTube videu na kanále The Riedels & wolfdogs:

Zdroj: Youtube

Proč se psům nechce být o samotě

Vzhledem k tomu, že je pes zvíře, které ve volné přírodě žije ve smečkách, samota pro něj není přirozená. A každý pes se s ní vyrovnává jinak. Někdy se může jednat o kombinaci vrozených předpokladů, naučených vzorců chování a emočních prožitků z minulých podobných situací.

Odborník na výcvik psů

Ben Randall, světově proslulý trenér psů, je názoru, že s každým zlozvykem se dá něco dělat, jen to chce jistou dávku trpělivosti a důslednosti. Na psa se musí krok za krokem, aby se pocitu stresu zbavil a zjistil, že se páníček domů vždy vrátí a nemá se tedy čeho obávat. Jaké jsou jeho hlavní tipy?

Pes potřebuje své zázemí

Pokud chcete, aby se pes cítil u vás doma v bezpečí, měli byste mu vytvořit jeho pevné místo s pelíškem, kde má klid. Ideální jsou trochu odlehlé lokality, kde neprobíhá největší rodinný šrumec. Nevytvoří si tak závislost na přítomnosti svých blízkých. Určitě mu sem dejte i jeho oblíbené hračky, aby se postupně učil sám zabavit.

Začněte s nácvikem co nejdříve

Pokud byl váš pes zvyklý na vaši nonstop přítomnost a má nastat situace, že budete muset domov pravidelně opouštět, začněte s tréninkem co nejdříve a po menších dávkách. Pes si na takové okamžiky potřebuje zvyknout postupně. Zkuste nejprve pobývat v jiné místnosti, aby si zvíře zvyklo, že není stále ve vaší bezprostřední blízkosti.

Odcházejte na malé chvíle

Postupně odcházejte na malé okamžiky z bytu, zpočátku stačí pouhých pár minut. Pes si postupně zvykne na delší intervaly. Zbytečně však na zvíře netlačte, vyvolalo by to nevhodné pocity stresu.

Před odchodem venčení

Velice dobrým řešením je vždy psa před odchodem z bytu aktivně vyvenčit. Když bude příjemně utahaný, bude mít větší potřebu odpočinku a klidu. Předejdete tak efektivním způsobem možným strachům a neklidu.

Související články

Zdroje: www.countrylife.co.uk, www.zena-in.cz, www.prozeny.cz