obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pes senior a problémy s inkontinencí

Měli jste vždycky pocit, že váš pes nikdy nezestárne, ale ten čas už nadešel? Vypozorovali jste změny v jeho ustáleném chování? Znepokojuje vás počet loužiček, které za sebou vás chlupatý staroušek zanechává? Poradíme vám, kde hledat příčinu a jak o psa seniora v takových případech pečovat.

Váš pes jednoho dne vkročí do seniorského období, které je více než často doprovázené celou řadou zdravotních obtíží. Pro vás jako majitele to znamená, že bude třeba provést některé změny v péči o něj a o jeho zdraví. V prvé řadě bude třeba více naslouchat jeho potřebám a zprávám, které k vám vysílá. Váš pes vás nechce v ničem zklamat, nezklamte ani vy jeho.

  Pomozte psovi s dodržováním pitného režimu Pomozte psovi s dodržováním pitného režimu Zdroj: Shutterstock.com / Christian Mueller  

Zpomalte: přizpůsobte život rytmu psa seniora

Pomalejšímu rytmu přizpůsobujeme nejen vycházky a oblíbené činnosti, ale zvážit bychom měli také složení stravy. Kvůli nemocem a obtížím je třeba často nasadit i veterinární dietu.

Výpočet běžné spotřeby vody u psů

Normální běžnou spotřebu vody u psa odhadujeme tak, že jeho hmotnost v kilogramech vynásobíme 0,05 litry. Tak získáme běžnou denní spotřebu vody u psa. Například u 40 kilového psa to bude: 40 x 0,05 l = 2 litry vody na den. Překračuje-li váš pes vysoce tuto denní dávku a se zvýšeným příjmem tekutin je spojené i častější močení, může být příčin hned několik. 

Jak poznat, že pes není nečistotný?

Inkontinence není nečistotnost Inkontinence není nečistotnost Zdroj: Shutterstock.com / Jason X Pacheco

Inkontinence u psa v žádném případě neznamená, že pes je nečistotný. Při inkontinenci totiž dochází k úniku moči nekontrolovatelně. Na rozdíl od případů, kdy pes jen značkuje anebo vykonává potřebu, pes při inkontinenci nezaujímá obvyklou pozici při močení. U stárnoucího a starého psa může mít tento problém mnohé příčiny. Od 8 let věku psa jej obvykle považujeme za seniora. Ve stejné době bychom měli tedy začít věnovat svému psu větší pozornost a zároveň častěji docházet na preventivní prohlídky k veterináři.  

Onemocnění spojená s vyšším vylučováním moči

U psa seniora jimi mohou být cukrovka, onemocnění ledvin, nebo selhání jater, močová infekce, podchlazení, hormonální onemocnění, anebo vysoký obsah vápníku v krvi. Zvýšený obsah kalcia může být signálem, že pes trpí nádorem vylučujícím hormon, který způsobuje onu vyšší hladinu kalcia v krvi. Pokud veterinář předepsal vašemu psovi diuretika, nebo kortikoidy, pes na tyto léky bude rovněž reagovat častějším nebo zvýšeným močením. Na podchlazení trpí častěji štěňata a psi senioři, stejně tak jako psi s velmi krátkou srstí. Podchlazené zvíře se obvykle třese anebo je apatické.

Jaké jsou možnosti léčby?

Povaha zjištěné nemoci určí druh léčby i její účinnost. Při diabetu (cukrovka) nebo cystitidě (infekce močových cest) velmi dobře zabírají léky. V případě zánětu dělohy (metritida nebo  pyometritis) počítejte s nutností operačního vyjmutí vaječníků a dělohy. Při selhání ledvin a jater se ordinuji medikamenty, které je potřeba podávat dlouhodobě a navíc se přistupuje i k úpravě výživy a k veterinární dietě. Při podchlazení (teplota pod 32 °C) je třeba okamžitě zvířeti pomoci se zahřátím, nastavit jeho tělo opět na původní teplotu, která je u psů běžně na 35 °C. Psa prohříváme v teplém prostředí pod dekou anebo položením do teplé vody. Nepominou-li u něj křeče či apatie ani po dosažení 37-38 °C, navštivte neprodleně veterináře, takové podchlazení akutně ohrožuje život vašeho psa.  

Pije váš pes nadměrně? Pije váš pes nadměrně? Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pravidelné kontroly nejsou přepych 

Problémy s močením a udržením stolice jsou jedním z příznaků nemoci, pooperačních komplikací nebo třeba nepřizpůsobení stravy zdravotnímu stavu vašeho stárnoucího čtyřnohého přítele. Navštěvujte tedy veterinárního lékaře pravidelně, alespoň 2 x ročně a ihned, pokud se objeví náhlé komplikace jako například krev v moči psa. Při pravidelných kontrolách je lékař schopen mnohem snadněji určit změny probíhající v těle vašeho psa a také je léčit snáze, než když se již plně rozvinou.  

Nezapomeňte, že není možné řešit pouze důsledky inkontinence psů, ale je třeba hledat intenzivně jejich příčiny.

Akční letáky