Váš pes jednoho dne vkročí do seniorského období, které je více než často doprovázené celou řadou zdravotních obtíží. Pro vás jako majitele to znamená, že bude třeba provést některé změny v péči o něj a o jeho zdraví. V prvé řadě bude třeba více naslouchat jeho potřebám a zprávám, které k vám vysílá. Váš pes vás nechce v ničem zklamat, nezklamte ani vy jeho.

Zpomalte: přizpůsobte život rytmu psa seniora

Pomalejšímu rytmu přizpůsobujeme nejen vycházky a oblíbené činnosti, ale zvážit bychom měli také složení stravy. Kvůli nemocem a obtížím je třeba často nasadit i veterinární dietu.

Výpočet běžné spotřeby vody u psů

Normální běžnou spotřebu vody u psa odhadujeme tak, že jeho hmotnost v kilogramech vynásobíme 0,05 litry. Tak získáme běžnou denní spotřebu vody u psa. Například u 40 kilového psa to bude: 40 x 0,05 l = 2 litry vody na den. Překračuje-li váš pes vysoce tuto denní dávku a se zvýšeným příjmem tekutin je spojené i častější močení, může být příčin hned několik.

Jak poznat, že pes není nečistotný?

Inkontinence u psa v žádném případě neznamená, že pes je nečistotný. Při inkontinenci totiž dochází k úniku moči nekontrolovatelně. Na rozdíl od případů, kdy pes jen značkuje anebo vykonává potřebu, pes při inkontinenci nezaujímá obvyklou pozici při močení. U stárnoucího a starého psa může mít tento problém mnohé příčiny. Od 8 let věku psa jej obvykle považujeme za seniora. Ve stejné době bychom měli tedy začít věnovat svému psu větší pozornost a zároveň častěji docházet na preventivní prohlídky k veterináři.

Onemocnění spojená s vyšším vylučováním moči

U psa seniora jimi mohou být cukrovka, onemocnění ledvin, nebo selhání jater, močová infekce, podchlazení, hormonální onemocnění, anebo vysoký obsah vápníku v krvi. Zvýšený obsah kalcia může být signálem, že pes trpí nádorem vylučujícím hormon, který způsobuje onu vyšší hladinu kalcia v krvi. Pokud veterinář předepsal vašemu psovi diuretika, nebo kortikoidy, pes na tyto léky bude rovněž reagovat častějším nebo zvýšeným močením. Na podchlazení trpí častěji štěňata a psi senioři, stejně tak jako psi s velmi krátkou srstí. Podchlazené zvíře se obvykle třese anebo je apatické.

Jaké jsou možnosti léčby?

Povaha zjištěné nemoci určí druh léčby i její účinnost. Při diabetu (cukrovka) nebo cystitidě (infekce močových cest) velmi dobře zabírají léky. V případě zánětu dělohy (metritida nebo pyometritis) počítejte s nutností operačního vyjmutí vaječníků a dělohy. Při selhání ledvin a jater se ordinuji medikamenty, které je potřeba podávat dlouhodobě a navíc se přistupuje i k úpravě výživy a k veterinární dietě. Při podchlazení (teplota pod 32 °C) je třeba okamžitě zvířeti pomoci se zahřátím, nastavit jeho tělo opět na původní teplotu, která je u psů běžně na 35 °C. Psa prohříváme v teplém prostředí pod dekou anebo položením do teplé vody. Nepominou-li u něj křeče či apatie ani po dosažení 37-38 °C, navštivte neprodleně veterináře, takové podchlazení akutně ohrožuje život vašeho psa.

Pravidelné kontroly nejsou přepych

Problémy s močením a udržením stolice jsou jedním z příznaků nemoci, pooperačních komplikací nebo třeba nepřizpůsobení stravy zdravotnímu stavu vašeho stárnoucího čtyřnohého přítele. Navštěvujte tedy veterinárního lékaře pravidelně, alespoň 2 x ročně a ihned, pokud se objeví náhlé komplikace jako například krev v moči psa. Při pravidelných kontrolách je lékař schopen mnohem snadněji určit změny probíhající v těle vašeho psa a také je léčit snáze, než když se již plně rozvinou.

Nezapomeňte, že není možné řešit pouze důsledky inkontinence psů, ale je třeba hledat intenzivně jejich příčiny.