Všimli jste si někdy, v jaké poloze spí váš pes? Stejně jako lidé mají i psi své oblíbené pozice. Pokud chcete hlouběji poznat povahu a momentální pocity vašeho psího přítele, vypozorujte, jak odpočívá nejraději. Lépe mu porozumíte a dozvíte se, jak je na tom nejen fyzicky, ale i psychicky.
Co prozrazuje poloha vašeho psa o jeho osobnosti, zdraví a charakteru se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Jaw-Dropping Facts:
Kvalitní spánek
Každý pes vyžaduje jistou dávku kvalitního spánku, který je pro něj naprosto nepostradatelný. Podle konkrétní rasy a věku vyžaduje každý pes zhruba 14 až 20 hodin relaxace a spánku denně. Jakmile pes trpí spánkových deficitem, může to ohrozit jeho celkové zdraví.
Projevy nedostatku spánku
Pokud se vašemu mazlíčkovi spánku a relaxace nedostává, prvními projevy bude vzrušené chování a zpomalené reakce. Postupně se zpravidla přidávají potíže se soustředěním a celkovou motorikou. Zvíře je v tento moment více náchylné k nemocem a navíc i nemocem chronického charakteru. Proto není od věci sledovat nejen jak často pes odpočívá a spí, ale také v jaké konkrétní pozici. Každá má totiž své vysvětlení a leccos vám prozradí.
Poloha na boku
Jedná se o nejčastější pozici, kterou má mnoho psů v oblibě. Zpravidla u ní mají natažené přední packy před sebe. Nejenže se jedná o jistou úlevu kloubům, to převážně u starších psů, ale stejně tak tuto polohu zaujímají i štěňata, která mají klouby a kosti ještě ve vývinu.
Pokud váš pes odpočívá na boku, pravděpodobně se cítí bezpečně, je v teplotním komfortu a plně relaxuje. Prožívá naprosté uvolnění, pocit bezpečí i důvěry. Důkazem je nechráněné břicho, které si v nebezpečí běžně zvíře chrání. Někteří psi si tímto způsobem na krátkou dobu zdřímnou i během dlouhého aktivního venčení.
Klubíčko neboli donut
Pokud se váš pes s oblibou choulí do klubíčka, chce si udržovat větší teplo a zamezit jeho zbytečnému úniku. Díky této pozici si zvíře dokonale chrání vnitřní orgány a jedná se o nejméně útočnou polohu. Často je nazývaná „kobliha“ nebo „donut“. Není výjimkou, že si psi v této poloze zakrývají zadními tlapkami čenich a ocas si přehodí přes celé tělo. Poloha vypovídá o tom, že chce být zvíře během spánku v bezpečí, mnohdy si takto zvyká na nové prostředí.
Poloha na zádech
Spí váš pes břichem vzhůru? Vězte, že se ocitá v naprosté „nirváně“ a je nadmíru spokojený. Cítí dokonalý komfort a bezpečí, což dokazuje odkryté břicho. Nemá zcela žádný pocit nedůvěry a jistě je v plné síle a zdraví. Tato poloha je poměrně roztomilá, protože pes má ve vzduchu legračně uvolněné všechny čtyři tlapky.
Psi tuto polohu zaujímají i v situacích, kdy cítí nadměrné horko a potřebují se ochladit. Trup je totiž zdrojem tepla a pot uniká packami. Pokud máte staršího psa, v této pozici ho často spát nenajdete. Mohou za to již bolavé klouby mnohdy napadené artritidou.
Pozice superman
Pokud pes odpočívá v noci roztažený a s břichem na zemi, kdy má zadní tlapky natažené dozadu a přední před sebe, jedná se o pozici zvanou superman. Je typická pro psy, kteří cítí únavu, ale zároveň jsou ve střehu. Přesto je zvíře zcela uvolněné a má absolutní důvěru nejen ve vás, ale i v prostředí, ve kterém se právě ocitá. Zároveň v této poloze dokáže velice rychle načerpat novou energii.
Pozice lva neboli sfingy
Odpočívá váš miláček na břiše, hlavu má položenou mezi předními tlapkami a zadní tlapky má pokrčené pod sebou? V tom případě se cítí nejen v bezpečí, ale i příjemně odpočívá. Nespí však v hlubokém spánku a je schopný případně hned reagovat.
Zdroje: www.pejskarium.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, www.wikidog.cz