Slepice plemen Amrock
Zdroj: LNbjors / Shutterstock.com

Pilné a pohledné slepice plemene Amrock čili amroksky

„Většina plemen hrabavé drůbeže přestává v zimě snášet vejce, ale amroksky ne,“ říká jejich úspěšný chovatel Alois Balíček ze Šťáhlav na Plzeňsku. Podmínkou je však kvalitní strava. 

Kuřátka plemene Amrock rychle rostou, brzy opeřují a začínají snášet vejce v pátém či šestém měsíci. Vejce váží asi 60 g a jsou hnědá až načervenalá. Slepice mají krahujcovitou barvu odmalička, ale správné zbarvení dostanou až po prvním přepeření. Mají středně dlouhé tělo, širokou hruď a menší hlavu s velkýma červenohnědýma očima. Zobák je krátký, silný, mírně zahnutý. Kohout má zobák žlutý, slepice barvy tmavé rohoviny. Kohout má středně velký, vzpřímený, červený hřeben s 5-7 většími zuby, slepice nízký. Plemeno je odolné proti nepříznivému počasí a daří se mu i ve vyšších polohách. Dobře se snáší s ostatními druhy drůbeže.

Kohout plemene Amrock Kohout plemene Amrock Zdroj: M. Schuppich / Shutterstock.com

Peří jako krahujec

Amroksky se řadí k všestranně užitkovým polotěžkým slepicím. Chovají se pouze v jednom barevném rázu, a tím je šedočerná vlnitá barva krahujcovitá. Vznikly v USA při šlechtění žíhaných plymůtek, oproti nim však mají hrubší kresbu. Základ jejich opeření tvoří příčná žíhaná kresba peří, kdy každé pírko je ohraničeno černým hrotem.

Bohatá snáška

„V současnosti snášejí v průměru 200 vajec na slepici a rok, ale když jsem s nimi začínal, snášely víc, až 250 vajíček,“ pokračuje šťáhlavský chovatel. „Příčina? Kvalitních chovatelů slepic u nás ubývá a když potřebuji chov oživit, musím nakupovat kohouty v Německu. Tamní chovatelé však na užitkovost zvířat tolik nekoukají, zajímá je především exteriér, aby slepice hezky vypadaly. Ale jsou tu i jiné příčiny, například hmotnost. U nás je vzorníková váha slepice 2,5-3 kg a u kohouta 3-3,5 kg. Dnešní typy amroksek jsou na horní hranici hmotnosti, ale není výjimkou ani čtyřkilový kohout. I to je důsledek křížení našich amroksek s německými. Chovám tohle plemeno přes 15 let a podle mého názoru vzniká nová generace tohoto plemena, která bude zaměřená spíše výstavním směrem.“

Pohlaví lze poznat již u kuřátek

„Když potřebuju rozmnožit chovné hejno, líhnu kuřátka v elektrické líhni, neboť amroksky často nekvokají. I když díky horkým létům dnes kvoká většina plemen hrabavé drůbeže. Ale je rok, kdy nezakvoká jediná slepice. Výborné je, že už od prvního dne po vylíhnutí chovatel rozezná, ze kterého kuřátka vyroste kohoutek nebo slepička. Kohoutci mají totiž na hlavičce bílou skvrnku. Ale stoprocentní rozlišení nastává v druhém týdnu života, kdy opeření kohoutka zesvětlí. Slepičky mají peří tmavší. A tak to už zůstane po celý jejich život.

Amroksky mají široké žíhání, základní černá barva je příčně přerušovaná šedobílými pruhy. U kohoutů jsou šedobílé pruhy stejně široké, u slepic jsou černé pruhy dvakrát širší než světlé. Proto se jeví kohouti celkově světlejší. Chovatel potřebuje do chovu především slepice a podle toho se rozhoduje, zda bude zapotřebí znovu nasadit vajíčka do líhně. Kohoutky ale hned neodděluju, teprve po měsíci je důkladně prohlédnu a rozdělím. Když mají nějaké vady, třeba nepravidelný hřeben, bílé běháky nebo slabé tělo, vyřadím je z hejna a dám na výkrm. Samozřejmě si do chovu vyberu to nejlepší, co mi běhá po dvoře. Na selekci mám dva měsíce, teprve potom nové kusy kroužkuju. Slepička se kroužkuje kroužkem č. 20, kohoutek č. 22, to znamená, že kroužky mají průměr 20 a 22 mm,“ vysvětluje Alois Balíček.

slepice plemene amrock Slepice plemene amrock Zdroj: Jindřich Spěvák

Pestré a kvalitní krmení je základem úspěchu

„Kvalita krmení má vliv na zdravotní stav, vitalitu slepic i kvalitu svaloviny. O amrokskách se říká, že mají vynikající maso. Protože je to polotěžké plemeno, maso je tučnější, šťavnatější, a proto chutnější než svalovina lehčích plemen. Slepice krmím klasicky. Dnešní krmné směsi jsou naprosto ideální, krmím granulemi K1, K2 a KZ, které jsou odstupňované podle věku drůbeže. Kvůli dosycení přidávám slepicím pšenici. Krmím večer a druhý den v poledne jim krmivo doplňuju. Samozřejmě že pestrost krmení má velký vliv i na snášku. Aby slepice hodně nesly, potřebují vyšší podíl bílkovin, proto bych doporučoval zkrmovat směs pro nosnice. Bílkoviny mají pozitivní vliv i na oplozenost vajec, ale podle mých zkušeností špatný vliv na líhnivost. Proto je třeba při sběru vajec na líhnutí podávat směs pro plemenné nosnice. Ale pozor, při nadbytku bílkovin v krmné dávce se kuřátka těžko klubou z vajec, mnohdy se líhnou opožděně, nebo se vůbec nevyklubou.“

Akční letáky