Pitbull
Zdroj: Ivanova N / Shutterstock.com

Psí plemena, která jsou nejvíce agresivní k cizím lidem

Říká se, že pes je zrcadlem svého pána. Někteří však na cizince nereagují otevřenou náručí jako jejich majitel, ale agresivním nebo bojácným chováním. U psa, který byl zneužívaný, nedostatečně vycvičený nebo málo socializovaný, se toto chování daří zmírnit. Někdy ale geny nezměníme. Proto, pokud na svého psa nemáte čas, níže vyjmenovaným plemenům se raději vyhýbejte.

1. Pitbull

Pitbull Pitbull Zdroj: Manuel Halepensis / Shutterstock.com

Pes, který miluje výzvy a má rád každého protivníka. To je Pitbull vycvičený pro štvanice býků a medvědů. Plemeno, které vyšlechtili lidé k zabíjení. Proto se není čemu divit, že dokáže zaútočit nečekaně a tvrdě. Jeho posunutý práh bolesti ho dokáže rozzuřit do nepříčetnosti. Pokud se tedy spojí špatný nebo agresivní výcvik pána, stane se pes pánem sám pro sebe a může být pro své okolí nebezpečný.

2. Dobrman

Dobrman Dobrman Zdroj: Zbynek1 / Shutterstock.com

Pevnou ruku a perfektní výcvik, to je, co tento krásný pes potřebuje. Pokud cizinec ignoruje jeho výstražné štěkání, neváhá zaútočit. Při jeho velikosti, která činí kolem 70 cm v kohoutku, ho málokdo chce mít tváří v tvář. I když je velmi věrný a inteligentní, do rodin s dětmi se nedoporučuje.

3. Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback Rhodéský ridgeback Zdroj: Osetrik / Shutterstock.com

Asi nejznámější plemeno, u kterého je dobré přejít na protější chodník automaticky. Rhodéský ridgeback je inteligentní, důstojný a ke svému pánu velice lne. Jakmile má pocit, že jeho smečku něco ohrožuje, mění se v letící střelu. Kontakt s cizími lidmi nevyhledává, a proto na váš náznak pohlazení bude reagovat agresivně.

4. Dalmatin

Dalmatin Dalmatin Zdroj: moncakk / Shutterstock.com

Kdo by neznal film 101 Dalmatinů, díky němuž vzrostl o toto plemeno zájem o více než 101 %. Původem pochází z Chorvatska a je velice živé, aktivní a potřebuje hodně výcviku. Má silný pud sebezáchovy a velký vztah ke svému pánovi, což z něj dělá agresivního hráče v partii cizinec vs. pes a jeho pán. K ostatním psům se dokáže chovat také agresivně, což z něj nedělá zrovna ideálního společníka na hromadné venčení.

5. Čau čau

Čau čau Čau čau Zdroj: Flower_Garden / Shutterstock.com

Pes, který vypadá jako plyšák. Nedejte se ale zmást na první pohled a tzv. "opít rohlíkem". Toto plemeno, které tibetští mniši ochočili k hlídání lamp a Číňané dokonce upravovali jejich maso jako pokrm, si nenechá nic líbit. Je velmi tvrdohlavý a uznává pouze svého pána. K ostatním členům domácnosti, zvířatům a obzvláště cizincům se dokáže chovat agresivně.

BONUS – Vědecký experiment

Podle finských vědců a avýzkumi, který zveřejnili na www.nature.com má psí úzkost a strach dědičný podtext. Podle nich má strach z cizích lidí, na které mohou reagovat agresivně, více feny ve věku 2-4 let. Nejagresivnějšími plemeny vůči cizincům z 264 zkoumajících, se stal Knírač malý, Voříšek a Německý ovčák.

Akční letáky