Aljašský malamut je velmi bystrý a učenlivý pes
Zdroj: travelarium.ph / Shutterstock.com

Psí plemena, která jsou největšími trhači slepic

Psy si pořizují nejen obyvatelé městských bytů, kteří žádné jiné zvíře kromě svého čtyřnohého kamaráda nemají, ale také lidé chovající další domácí zvířata. A právě chovatelé drůbeže by měli důkladně zvážit pořízení parťáka z následující vybrané pětice. Uvedení psi mají mnoho kladů, ale slepice je v jejich očích vítanou kořistí.

Aljašský malamut

Nejstarší zmínky o tomto velkém, odolném psovi z chladného severu jsou z 18. století, kdy došlo k prvním kontaktům obchodníků s komunitou Inuitů. Malamuti ale zřejmě s Inuity žili již dlouhá staletí a byli pro ně nepostradatelnými pomocníky při lovu či tahání saní. Jejich služeb potom využívali i zlatokopové v období zlaté horečky. A není divu, malamut je totiž velmi bystrý a učenlivý pes, který miluje lidi, třebaže si uchovává jistou nezávislost. I dnes ocení aktivního pána, s kterým bude na dlouhých túrách vybíjet svoji pověstnou energii, ležení na gauči v bytě pro něj rozhodně není. Kvůli svému silnému loveckému instinktu ale není zrovna přítelem drobnějších zvířat včetně drůbeže.

Český fousek. Stále se používá k myslivosti, ale je i výborný hlídač Český fousek. Stále se používá k myslivosti, ale je i výborný hlídač Zdroj: Fauren / Shutterstock.com

Český fousek

Kořeny tohoto českého národního plemene sahají až do dob Karla IV. V moderním standardu se jedná o hrubosrstého ohaře s charakteristickým vousem, bradkou a huňatým obočím. V dnešní době se bohužel řadí k nepříliš oblíbeným plemenům, přitom se jedná o velmi bystrého a akčního psa, který miluje lidskou společnost a dobře vychází i s ostatními psy, je možné ho bez problémů chovat ve smečce. Stále se úspěšně používá k myslivosti, ale je i výborný hlídač. Při jeho pořízení ale počítejte s tím, že pokud máte slepice nebo králíky, před lovcem fouskem je musíte opravdu dobře zabezpečit.

Gordonsetr

Tento všestranný pes byl vyšlechtěn na začátku 18. století ve Skotsku, odtud také pochází jeho druhý název skotský setr. Třebaže byl původně využíván jako lovecký, skvěle zastane i úlohu rodinného společníka. Je velmi trpělivý, milující a výborně vychází i s malými dětmi.

Gordonsetr. Byl původně chován pro přinášení ulovených vodních ptáků Gordonsetr. Byl původně chován pro přinášení ulovených vodních ptáků Zdroj: Tatyana Vyc / Shutterstock.com

Je možné ho chovat i v bytě, je čistotný a nekonfliktní, zároveň velmi inteligentní a učenlivý. Je ale nutné mu věnovat dostatek pozornosti a také mu dopřát hodně pohybu a nejrůznějších aktivit, je to velmi energický pes a potřebuje své vyžití. Ačkoliv vychází dobře s jinými zvířaty, byl původně chován pro přinášení ulovených vodních ptáků, takže pohled na drůbež pochodující po dvorku v něm může tento dávný instinkt probudit víc, než by bylo milé.

Jagdteriér. Jedná se o poměrně mladé plemeno, vyšlechtěné v Bavorsku Jagdteriér. Jedná se o poměrně mladé plemeno, vyšlechtěné v Bavorsku Zdroj: Henrike Hilgefort / Shutterstock.com

Jagdteriér

Jedná se o poměrně mladé plemeno, vyšlechtěné v Bavorsku po první světové válce, také je známý pod názvem německý lovecký teriér. Tento malý pejsek s černou nebo tmavě hnědou srstí s červenými znaky poněkud klame tělem. Ač malý rozměrem, jedná se o velmi energického psa, kterému není cizí odvaha ani velké pracovní nasazení. Nejvhodnější je pro myslivost, ale neztratí se ani jako hlídač, malou postavu hravě vyváží svou ostražitostí a hlasitostí. Potřebuje důsledné vedení, které bude brát v úvahu jeho vrozenou tvrdohlavost. Je skutečně oddaný pouze jednomu pánovi, není to zrovna psí chůva, takže k dětem se příliš nehodí, a i ve vztahu k jiným zvířatům může být poněkud konfliktní. Vzhledem k velmi silnému loveckému instinktu také nemůžete předpokládat, že bude klidně pozorovat vaše slepice procházející se po dvoře.

Irský teriér. Využíval jako zdatný lovecký, hlídací i pastevecký pes Irský teriér. Využíval jako zdatný lovecký, hlídací i pastevecký pes Zdroj: otsphoto / Shutterstock.com

Irský teriér

Jak již název napovídá, tento středně velký inteligentní pes s ryšavou srstí pochází z Irska, kde byl vyšlechtěn v 19. století a našel mnohostranné uplatnění. Úspěšně se využíval jako zdatný lovecký, hlídací i pastevecký pes. Jedná se o aktivní, sebevědomé a odvážné plemeno, které se vůči jiným psům projevuje dominantně, ale člověku je přátelským, vyrovnaným společníkem, překážkou pro něj nejsou ani děti, které naopak udatně brání. Vzhledem k vrozené tvrdohlavosti potřebuje důslednou výchovu, jeho energická povaha zase vyžaduje hodně pozornosti a vyžití. Jeho lovecký pud je velmi silný a zaměřuje se i na pernaté kousky, takže domácí drůbež nebude v přítomnosti tohoto ostrého hocha zrovna v bezpečí.

Akční letáky