Tento elegantní pes působí křehkým dojmem, ale je to pejsek, který zvládne opravdu mnoho. I když byl vyšlechtěn až v 18. století, jeho předek phaléne, s odlišným nesením ucha, byl oblíbený již od 13. století.

Oba typy psů si udržely vysokou společenskou prestiž na evropských dvorech, patřily k oblíbeným společníkům historických osobností a byly zachyceny i na obrazech slavných malířů. Nicméně po francouzské revoluci začala šlechta ztrácet svá privilegia, a totéž postihlo i tyto psy.

Přestože byli považováni za symbol nepřátelského řádu, zásluhy za jejich zachování patří belgickým a francouzským chovatelům. Ti dokázali uchránit obě variety – papillona i phaléne.

Zdroj: Youtube

Inteligentní malý společník

Dnešní papillon je mezi českými chovateli populární, pravděpodobně díky svému atraktivnímu vzhledu. Charakterizuje ho schopnost číst pocity svého pána a ochota poskytnout mu veškerou svou pozornost.

Navzdory svému hrdému vzhledu je veselý, odvážný a plný energie, což z něj činí výborného společníka. Díky své inteligenci a učenlivosti je snadno ovladatelný a přizpůsobivý rodinnému životu. Zároveň je považován za vhodné psí plemeno i pro začátečníky, kteří preferují pozitivní posilování při výchově.

Nesnáší křik, násilí a tresty, ale naopak má velkou touhu svému pánovi vyhovět. Při výcviku tohoto plemene je důležité být laskavý, důsledný a zároveň trpělivý. Někteří chovatelé říkají, že se papillon chová jako malá border kolie – je velmi inteligentní a energie má na rozdávání. Osvědčuje se i jako společník pro ohleduplné děti a snáší se dobře i s dalšími zvířaty.

Zvládne psí sporty i dlouhé výlety v přírodě

Pejsek s ušima jako motýlí křídla je všestranný sportovec, který vyžaduje dostatek pohybu. Jelikož je malý a velmi společenský, není určen k životu venku a potřebuje být se svým pánem. Aktivní venčení, cvičení agility nebo trénink jiných psích sportů jsou pro něj ideálním zpestřením života.

Bez problémů zvládá i dlouhé procházky včetně členitého terénu. Papillon je malý pes s velkým srdcem, který se stává neodmyslitelnou součástí rodiny. Díky své přirozené inteligenci, radosti z pohybu a ochotě k interakci s lidmi je opravdu milovaným společníkem.

Péče o srst

Především o srst na uších je třeba pravidelně pečovat pročesáváním. Má totiž tendenci se zacuchávat, protože je velmi dlouhá a jemná. Samozřejmě je třeba pročesávat i zbytek těla, aby pes působil upraveným a načechraným dojmem.

Toto plemeno je poměrně zdravé a odolné, ale někdy trpí na prochladnutí (hlavně od země). Jeho nejčastějším neduhem je luxace patel (čéšek) a dědičné onemocnění očí. Na obě tato onemocnění jsou však chovní jedinci testovaní a je tedy dobré investovat do štěněte s průkazem původu.

Na co si dát pozor

Papillon je drobný pejsek, který váží okolo tří kilogramů. Štěňátka v době přechodu do nových domovů jsou ještě lehčí a velmi křehká, je proto nutné dávat pozor, abyste štěně nepřišlápli, neskřípli ve dveřích, nebo mu omylem neublížily děti či větší psi.

Problém ale může nastat, i pokud štěně skočí z výšky – často to končí zlomeninami nebo následnými problémy s patelami. Je to pes, který je velmi vázán na svého majitele a špatně snáší samotu.

Tu je nutné učit snášet postupně a systematicky, aby se z vašeho motýlka nestal příliš velký závislák. Jelikož je to malý pes, může mít někdy sklon k bázlivosti, je proto dobré jej už od štěněte brát mezi lidi a spojit mu tyto návštěvy s něčím příjemným.

Papillon a phallene

Papillon a phallene (psáno také jako phaléne) jsou dvě varianty Malého kontinentálního španěla. Papillon má vztyčené uši zvnitřku porostlé jemnou hustou srstí. Zvnějšku pak dlouhými „třásněmi“, které spolu s dostatečnou velikostí ucha se správným nasazením dotvářejí charakteristický dojem motýlích křídel.

Phallene má naopak ušní boltce zavěšené dolů a také hustě osrstěné. Křížení obou variet často přináší polovztyčené uši s klopenou špičkou. Tato smíšená forma nesení ucha je bohužel závažnou vadou.

V kostce

Původ: Francie, Belgie

Velikost feny: cca 28 centimetrů

Velikost psa: cca 28 centimetrů

Váha feny: minimálně 1,5 kg, dále rozlišeno na dvě kategorie: 1) méně než 2,5 kg pro psy i feny, 2) 2,5 kg až 4,5 kg pro psy, 2,5 kg až 5 kg pro feny

Váha psa: minimálně 1,5 kg, dále rozlišeno na dvě kategorie: 1) méně než 2,5 kg pro psy i feny, 2) 2,5 kg až 4,5 kg pro psy, 2,5 kg až 5 kg pro feny

Barva: Na srsti může být jakákoli barva na bílém základu. Na trupu a končetinách musí bílá barva převažovat. Na hlavě je bílá barva nejlépe v podobě méně či více širokého znaku. Bílé znaky jsou povolené na spodní části hlavy, ale převažující bílá barva na hlavě je vadou. V každém případě musí být pigmentovány pysky, oční víčka, a především nosní houba.

Skupina FCI 9: Společenská plemena

Chovatelské kluby:
Klub Malého kontinentálního španěla ČR (mksk.cz)
Klub chovatelů málopočetných plemen psů (kchmpp.cz)
Exotic klub (exoticklub.eu)

Související články

Zdroj: časopis Receptář