Možná máte v rodině člověka, za nímž se vás pes žene za všech okolností jako za prvním, koho uvítá, i kdyby měl ostatní členy rodiny porazit. Nepochybujte o tom, že právě to je jeho nejoblíbenější člověk.

Psi jsou na nás ve všem závislí

My lidé jsme ze psů vytvořili bytosti na nás zcela závislé. My rozhodujeme, co oni budou dělat, kam půjdou, čím se budou krmit a s kým a s čím si budou hrát a bavit se. Vybíráme jim i jejich lékaře. S tímto vědomím bychom se měli na náš vzájemný vztah člověk - pes také dívat. My nad nimi uplatňujeme svou autoritu a psi to obvykle beze zbytku přijímají. Čekají celé dny na to, kdy už konečně vezmeme vodítko do ruky a vyrazíme s nimi na procházku, nebo kdy je konečně odměníme jejich oblíbeným pamlskem.

Klíčové období socializace

Doba od narození do doby šesti měsíců je u každého psa klíčovým obdobím. Ten, koho pes v tomto období pozná, ho ovlivní po celý zbytek jeho života. Štěňata jsou v tomto věku velice vnímavá, a proto je tak důležitá škála pozitivních zážitků jak s lidmi, tak s místy, jinými zvířaty nebo s věcmi a činnostmi. Správná socializace v tomto období je pro každého psa a jeho lidského společníka tou správnou branou do šťastného, spokojeného a naplněného života. Proto ty osoby, které se v pozitivním slova smyslu zapíšou v tomto období do života štěňat, mají dobře nastartováno, aby se staly jejich velkými oblíbenci. Pamatujte na to, že na socializaci není nikdy pozdě. Čím více zkušeností váš pes má, tím snazší by pro něj mělo být zařadit se v budoucnu mezi ostatní.

Pozornost a náklonnost se počítají

Možná máte pocit, že svému psovi poskytujete dost náklonnosti i pozornosti. Rozdíl ale může být v poskytované kvalitě těchto projevů lásky. Pro vašeho psa může být právě kvalita tím důležitějším faktorem než kvantita. Půlhodinová procházka s vaším psem tedy pro něj nemusí znamenat totéž jako půlhodinka společné interaktivní hry.

Vliv pozitivních asociací

Pozitivní přístup k výchově i výcviku našeho psa nám zaručí, že pes si příkazy, které mu udělujeme, bude spojovat s pozitivním zážitkem. To je důvod, proč své psy odměňujeme při výcviku a za uposlechnutí příkazu jejich oblíbenými pamlsky. Touto formou vznikají u psů pozitivní asociace, a ty se pak uplatňují i ve vztahu k jejich oblíbené osobě. Z toho pak vy oba můžete těžit. Z výše uvedeného vyplývá, že oblíbená osoba tak může psovi nabídnout něco, co nikdo jiný nemůže.

Psi ochotně projevují svou náklonnost

Psi rádi dávají najevo svou náklonnost a oddanost. Dělají to celkem ochotně. Své emoce projevují vůči všem, takže nikdo z jejich lidsko-psí smečky si v jejich společnosti nemůže připadat jako nežádoucí. Je to spíš naopak, psi jsou schopni zahrnout svou láskou i toho nejubožejšího člověka.

Každému, koho zajímají zvířecí city a vnitřní emocionální život psů, můžeme doporučit skvělou knihu Psi v lásce nikdy nelžou od Jeffrey Moussaieffa Massona. Dozvíte se v ní mimo jiné, jak psi prožívají samotu a opuštěnost, jaké emoce vnímají a co cítí.

Psi svou lásku k nám lidem vyjadřují již svým postojem, tím, že vyměnili společnost svého, to je psího druhu, za společnost člověka. Většina zvířat nás nějakým způsobem respektuje, ovšem jen psi s námi dennodenně sdílejí své životy. Psi nám prostě a jednoduše dávají přednost před společníky svého druhu jen proto, že nás mají rádi. Jen na nás, abychom, se k nim podle toho také chovali.