Jedním z důležitých smyslů psa je sluch, který je mnohem citlivější než ten lidský. Oproti nám vnímá zvíře i zvuky, o nichž nemáme ani ponětí a neslyšíme je. Tato schopnost se u psovitých šelem vyvinula v souvislosti s jejich způsobem obživy, tedy lovem kořisti. Pokud tedy chcete, aby měl váš pes stále ostříží sluch, vyvarujte se některých přešlapů, které by mu ho mohly poškodit.

5 věcí, které děláme a psi je nesnášejí? Podívejte se na toto YouTube video na kanále TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Psí sluch

Ucho psů se skládá ze tří částí: zevního ucha, středního ucha a vnitřního ucha. Zevní ucho je tvořené boltcem a zvukovodem, střední ucho pak bubínkem a čtyřmi sluchovými kůstkami, konkrétně kladívkem, kovadlinkou, čočkovitou kůstkou a třmínkem. Vnitřní ucho tvoří sluchové nervy a vestibulární aparát, který je zodpovědný za rovnováhu. Díky mnoha drobným svalům v okolí ucha může pes lépe hýbat ušima a díky tomu kromě jiného lépe lokalizovat zdroj zvuku.

Psi slyší i vysoké frekvence

Největší rozdíl ve sluchu psů a lidí je ve slyšitelnosti vysokofrekvenčních zvuků. Psi slyší zvuky v rozsahu od 16 do 65 000 Hz, zatímco mladí zdraví jedinci s naprosto zdravým sluchem jen od 20 do 20 000 Hz. Díky tomu dokáží psi rozeznat a zachytit svým uchem neuvěřitelné zvuky, které lidé nejsou schopni vůbec vnímat, například ultrazvukové vlny.

Bohužel v některých případech jsou pro psy některé zvuky i nepříjemné a nebezpečné. Například hlasité sirény, rány, výbuchy, troubení ale i hlasitá hudba mohou být pro zvíře velmi bolestivé. Aby mohl pes svého sluchu plně využívat, měl by mít uši v naprostém pořádku a neměli byste zvíře zbytečně vystavovat situacím, které by mu ho mohly poškodit.

Pozor na déšť

Vzhledem k citlivosti psího sluchu je pro zvíře poměrně nepříjemný i hluk padajících kapek během deště. V extrémních podmínkách může prudký déšť psům uši nejen poškodit, ale dokonce může způsobit i nebezpečný vnitřní zánět. Nadměrné množství vody z deště může také tlačit na bubínek a způsobit jeho poškození.

Jak poznat zánět uší

Mezi nejčastější příznaky zánětu uší u psa patří drbání ucha, klepání hlavou, nervozita, podráždění a při velké bolesti i nezvyklá apatie. Ucho a jeho okolí jsou bolestivé na dotek a z ucha vytéká hnis, který je mnohdy doprovázen nepříjemným zápachem.

Jak poškození uší předcházet

Pokud chcete psa před újmou sluchu ubránit, vyhněte se venčení za deštivého počasí. V případě, že to není možné, chraňte uši zvířete případnou kapucou psího oblečku a po venčení psa pečlivě vysušte, včetně uší. Pokud zjistíte zánět, je nutné ho začít okamžitě léčit a co nejdříve navštívit veterináře. Léčba obvykle zahrnuje antibiotické kapky do uší nebo tablety.

Související články

Zdroje: travfurler.com, www.pupsocks-blog