Kdo nezvanou návštěvu potkana nezažil, nemusí věřit. Důkazů, včetně videí, však po internetu běhá spousta. O tohle téma jsem se začala zajímat po té, co i nás jeden divoký potkan navštívil. A to s největší pravděpodobností opakovaně.

Nezvaná noční návštěva

Bydlíme v přízemí na malém sídlišti na okraji Prahy. Když nám vnikl potkan do bytu poprvé, domnívala jsem se, že využil nestřeženého okamžiku a proběhl otevřenými dveřmi. Jeho přítomnost nám prozradil trus.

Brzy jsem si všimla na linu v chodbě loužiček moči. Inu nově dobité teritorium je potřeb a důkladně označit. Naštěstí se nám brzy podařilo nezvaného hosta živého odchytit a oknem šetrně „vyexpedovat“. Rychle zmizel za prvním rohem a já se domnívala, že velkým úklidem všechno skončilo.

V noci mne probudil podezřelý šramot. Při návštěvě toalety jsem si všimla špinavých cákanců na záchodovém prkénku i na zemi. Teprve v tu chvíli mi došlo, kudy k nám hlodavec našel cestu. Zda se k nám vypravil v druhém případě stejný nebo jiný potkan, nevím. Nicméně při druhé návštěvě se choval opatrněji. O to byl jeho odchyt komplikovanější.

Čím více potravy, tím více potkanů

Potkan obecný (Rattus norvegicus) patří ke škůdcům, kterým se mimořádně dobře daří v blízkosti lidských sídel. Potkani neumějí dlouho hladovět. Už po dvou dnech bez jídla mohou zemřít. Není tedy divu, že čím víc je někde odpadků, tím víc tam žije potkanů. A zdaleka to nejsou pouze odpadky kolem popelnic. Mnozí „krmí“ potkany aniž si to uvědomují – jedním z častých zlozvyků je splachování zbytků jídel do kanalizace.

Potkani mají mláďata až 4x do roka, přičemž ve vrhu může být i 15 mláďat. V Praze se dohaduje 4 – 5 potkanů na jednoho obyvatele. Pokud by se neprováděly plošné deratizace, pak by počet potkanů neustále stoupal.

Pravděpodobnost, že potkan vnikne kanalizací do domu či bytů v nižších patrech, je nejvyšší ve starší zástavbě. Zvlášť, pokud mají hlodavci k dispozici zázemí v nepříliš udržované kanalizaci. Nejvyšší aktivita potkanů žijících v blízkosti lidských obydlí je na jaře a na podzim.

Je možné zabránit potkanům vniknout do objektu?

Pokud stále ještě nevěřícně kroutíte nad možností průniku potkana do bytu záchodovou mísou, pak si pusťte video, které v roce 2015 zveřejnil magazín National Geographic: See How Easily a Rat Can Wriggle Up Your Toilet. Po zhlédnutí chopíte, že tahle cesta je pro potkany opravdu velmi snadná a ani ta trocha vody pro ně, na rozdíl od krys, nepředstavuje překážku.

Zdroj: Youtube

Samozřejmostí by mělo být zaklopení záchodové mísy. Ale to zdaleka nemusí stačit. V době, kdy většina záchodových „prkýnek“ (sedátek s poklopem) už dávno není ze dřeva, ale z PVC, je jejich nadzvednutí pro mrštného potkana hračkou. Ze zmíněného videa také pochopíte, že to, co považujete v bytě za malé škvíry, například 2,5 cm pod dveřmi do pokoje, pro potkana není překážka.

V našem případě výrazně pomohlo, že správa domu zlikvidovala průduchy kolem toalety v suterénu a důkladně vyčistila kanalizaci u toalety, kterou příležitostně používali dělníci při opravách domu.

Vhodné zabezpečení před vniknutím hlodavců kanalizací závisí na konkrétních případech. Jedno řešení představuje instalace kanalizační zpětné klapky. Hlavním posláním těchto klapek je zamezit zpětný tok odpadních vod (vzdutá voda). Důležitou roli však mohou sehrát i při ochraně objektu před vniknutím hlodavců. Cena zpětných klapek se pohybuje podle typu potrubí a objektu od několika stokorun až po tisícikoruny. K ceně klapky je však zapotřebí připočítat náklady spojené s instalací.