Jíst se musí. A zvířata v této věci většinou nemají záklopku. Většina chovatelů ví, co jejich svěřenci potřebují, aby dostatečně rostli a prospívali. Ovšem, existují případy, kde můžete narazit na stravovací problém.

Veterináři totiž varují, že někteří psi mohou trpět potravinovou intolerancí nebo alergií. Jaký je mezi tím rozdíl? U intolerance jde většinou o to, že tělo nedokáže strávit nějakou problémovou látku (obilniny, mléčné výrobky).

Výsledkem je pak nepříjemná reakce, která se projeví například zvracením, zácpou, průjmem, nevolnostmi nebo bolestmi svalů či kloubů…

Autor videa Dogs Naturally Magazine vám vysvětlí, jak se projevují alergie u psů. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Pozor na alergeny

O nic lepší to není s potravinovou alergií, která pro změnu zatěžuje imunitní systém. Častým spouštěčem problémů bývají bílkoviny, které se nacházejí v některých druzích masa (zejména v hovězím, vepřovém nebo kuřecím), mléčných výrobcích, kukuřici, sóje, vejcích, pšenici, dochucovadlech nebo barvivách.

Nepříjemná reakce těla se většinou projeví záhy po jídle. Váš mazlíček může zvracet nebo trpět zažívacími problémy. Časté ale bývají i problémy se srstí, které se projevují zarudnutím, nadměrným línáním nebo lupy.

Veterinář ví víc...

Bohužel, přijít na to, že váš pes je alergický, je poměrně složité. Na trhu jsou domácí alergologické testy, které mohou být zavádějící. Proto se doporučuje využít služeb zkušeného veterináře. Ten obvykle nasadí pejskovi speciální dietní program, jehož součástí je takzvaný provokační test, který spočívá v podání „problémových látek“.

Podle reakce organismu se pak odhadne, která z látek dělá vašemu svěřenci problémy a postupně se upraví jeho „jídelní plán“.

Hypoalergenní krmiva

Většina pejsků, kteří trpí potravinovou intolerancí nebo alergií, pak přecházejí na hypoalergenní krmiva. Jde sice o dražší formu stravování, ale máte jistotu, že v jídle nejsou žádná barviva nebo dochucovadla, která mohou působit dráždivě. Další z možností stravování je krmení stylem BARF, tedy využití syrového nebo vařeného masa.

Související články

Zdroje: www.svetkrmiv.cz, www.super-granule.cz