Kočky prospí zhruba 70 procent svého života. Nejenže si vybírají svá oblíbená místa, ale stejně tak se ukládají do různých poloh. Pozice, v níž odpočívají, jsou vždy jistou výpovědí o jejich osobnosti, zdraví i momentálních pocitech. Kočky si vyhledávají lokality, kde si chtějí odpočinout a zároveň se cítit naprosto bezpečně. A protože jsou velice vnímavé a citlivé, často uléhají i v blízkosti oblastí těla, které má páníček přetížené, bolavé nebo nemocné. Stejně tak poznáte, že vás bezmezně miluje.

Co všechno se dá vyčíst z pozice spánku koček? Podívejte se na YouTube video na kanálu ZEK:

Zdroj: Youtube

Stočené klubíčko

Jedná se o nejčastější polohu, v níž kočky rády odpočívají. Hlavu mají přitisknutou k hrudníku a ocas stočený kolem těla. Pozice je typická pro divoká zvířata a kočkám zůstala i přes mnohaletou domestikaci. Stočením do klubíčka si kočka lépe udržuje tělesné teplo a chrání si před možnou nástrahou všechny životně důležité orgány.

Na boku

Pokud spí vaše kočka na jednom z boků, mívá zpravidla natažené nohy a lehce poodhalené břicho. Zpravidla se cítí dostatečně v bezpečí a v této pozici kočky upadají do nejhlubšího spánku.

Břichem nahoru

Jestliže se vaše kočka ukládá na záda a má vystrčené bříško, cítí se maximálně uvolněně a sebejistě a vnímá, že ji nehrozí žádné nebezpečí. Břicho totiž patří mezi nejzranitelnější partii těla, kterou si běžně zvíře raději chrání.

Sfinga

Poloha „sfingy“ znamená, že se kočka cítí dobře. Přestože spí, je stále ve střehu. Kočka vlastně sedí a přední tlapky má skrčené pod tělem. Tato poloha ji umožňuje případnou rychlou reakci.

Packy přes hlavu

Některé kočky si dávají během spánku přes hlavu tlapky.  Dochází k tomu zpravidla podvědomě, kdy nechce být zvíře ničím rušené. Možná jej obtěžuje ostré denní světlo nebo osvětlení v místnosti.

Pootevřené oči

Některé kočky mají během spánku pootevřené jedno nebo obě oči. Znamená to, že se neoddávají hlubokému spánku, ale jsou částečně při vědomí a připraveny čelit jakékoliv hrozbě či nebezpečí. Jedná se o přirozený lovecký instinkt a jistou dávku obezřetnosti.

Mrknutí je projevem lásky

Máte dojem, že vaše kočka během spánku pomalu mrká? Tak to vám projevuje velkou dávku lásky. Jakmile se na vás kočka sem tam dívá a pomalu zavírá a otevírá oči, snaží se vám sdělit, že vám plně důvěřuje a záleží ji na vás. Kočičí experti nazývají tento druh mrkání „kočičími polibky“. Nikdy se na kočku v tento moment nedívejte upřeným pohledem, abyste ji nevylekali.

Související články

Zdroje: www.kociciradce.cz, www.denik.cz