Čím zdravější půda, tím více žížal. A čím více žížal, tím zdravější a úrodnější půda. Žížaly ji nejen pohnojí, ale i jemně a účinně provzdušní.

Pravý underground

Žížaly jsou dokonalými zpracovatelkami organického odpadu. Trávicí trubice zabírá téměř celé jejich tělo, a zatímco předním koncem do ní bez ustání soukají zbytky listí a další organickou hmotu (denně až tolik, kolik samy váží), druhým koncem z nich odchází jemná a výživná prsť. Už to samo by stačilo, abychom jim blahořečili. Při hledání potravy navíc v půdě neúnavně hloubí miliony chodbiček (žížaly se s pomocí svalů, které ovládají každý tělní článek, a s přispěním štětinek a slizu dovedou pohybovat překvapivě čiperně). A právě tyto chodbičky, pokud jich je díky hojnosti žížal dostatek, půdu dokonale provzdušní a zvýší její schopnost absorbovat vodu.

Zahradničení bez rytí, kdy místo převracení půdy rýčem pouze odstraníme plevel a záhon nasteleme kompostem a mulčem, spoléhá právě na žížaly. Půdu provzdušní za nás – a přídavkem kompostu a mulče, jakým je kupříkladu čerstvá tráva, jejich činnost podpoříme a počet zvýšíme. (S velmi těžkou jílovitou půdou si žížaly poradí hůře, ale v kvalitní, středně těžké jsou skutečně dobrými zahradnicemi).

Žížaly, především žížaly hnojní, jsou také v první linii při zpracování kompostu. A jejich mimořádné schopnosti, stejně tak jako žravost jejich ještě větších sester žížal kalifornských, využívají také takzvané žížalí kompostéry, ve kterých lze žížaly chovat a organický odpad zpracovávat i v bytě. Půdě zase kralují žížaly obecné.

Počítání žížal

V jednom krychlovém metru zdravé půdy může žít a pracovat i přes 400 žížal. Budou prospívat, pokud budeme hnojit pouze organicky a veškerou půdu, u níž je to možné, mulčovat. V létě je vrstva mulče ochrání před horkem a suchem, v zimě před mrazem (obvykle se stěhují do hlubších vrstev půdy, ale za mírného počasí mohou pracovat i blíže povrchu). Naopak velmi uškodit můžeme těmto nesmírně užitečným pomocnicím, když budeme používat pesticidy, uškodit mohou i minerální průmyslová hnojiva.