Obětmi dopravních nehod bývají nejen lidé, ale i psi, kteří se vezli v autě. Často utrpí těžká zranění, traumatický šok nebo i zemřou, aniž by šlo o jinak tolik vážnou havárii. Na rozdíl od lidí totiž nejsou chráněni ani bezpečnostními pásy ani airbagy.

Místo pro psa

Pes by neměl být na zadním sedadle umístěn volně. Při nehodě přeletí dopředu a může způsobit vážné zranění majiteli. Samozřejmě i on sám je v mnohem větším bezpečí, pokud narazí pouze do mříže ve své blízkosti místo toho, aby přeletěl až k přednímu sklu vozu.

  • Už od štěněcího věku je třeba zvíře učit, kde je v autě jeho místo.

    Výborným řešením je oddělený prostor pro přepravu psa. K tomu mohou sloužit stálé úpravy na vozidle, například pevné stěny u užitkových automobilů oddělující nákladní a přepravní prostor.
  • Do osobních aut lze dokoupit různé automříže, které lze připevnit například za přední nebo zadní sedadla. Zvláště pokud psa přepravujete autem často, je tato úprava vozu nanejvýš vhodná.
  • K dispozici jsou rovněž oddělovací sítě, které ale chrání méně, nežli mříže. Nelze je tak pevně umístit a pes je také může z dlouhé chvíle prokousat.
  • Psa za jízdy neuvazujte za vodítko a obojek. Při nehodě nebo i při pouhém prudkém zabrzdění! by se mohl na vodítku uškrtit, nebo si zlámat vaz.

    Na trhu jsou i pro psa relativně pohodlné, testované autopásy pro psa, které tlak při nárazu rozdělí rovnoměrně na celý hrudník a výrazně tak snižují riziko zranění. Při jejich výběru však buďte nároční. Běžné aukokšíry, které slouží i jako procházkové, jsou již spolehlivé méně a pro psa také nepříliš komfortní. Do pásů na sedadlo lze umístit pouze psy těžší než 2,5 kg a lehčí než 45 kg. Pásy se umisťují pouze na zadní sedadla.
  • Cestování psovi zpříjemní i speciální autodeky, které lze umístit na zadní sedadla či do zavazadlového prostoru a zavěsit i za sedadla. Proto někdy slouží i jako částečné řešení pro bezpečnost jízdy, ale z bezpečnostního hlediska rozhodně nejsou dostatatečné.

Přepravní boxy

Psa nikdy nenechávejte samotného v autě, pokud je teplé počasí. Auto se rozpálí velmi rychle!

Dobrým řešením je také přepravní box – na výběr jsou typy nejrůznějších provedení a velikostí. Od plastových, které jsou vhodné spíše pro menší zvířata, až po boxy ve formě klecí.

Pokud pes přyvykne pobytu v boxu odmala, bere ho jako své bezpečné útočiště, pelíšek, je v něm spokojený a cestu obvykle prospí. Samozřejmě, že přeprava velkého boxu vyžaduje dostatek prostoru ve vozidle. Avšak ten, kdo si zvíře pořizuje, měl by s jeho přepravou počítat, a to vzhledem k jeho budoucí velikosti. K dostání jsou i skládací klece, speciálně tvarovaní pro různé typy aut.

Vhodný box (velikost musí odpovídat velikosti psa), upevněný na sedačku či v zavazadlovém prostoru, poskytuje v případě nehody dostatečnou ochranu zvířeti i lidem v autě. Výhodou je, že v boxu můžete psa přepravovat i v zapůjčeném autě.

A co zákon?

Podle silničního zákona má mít každý řidič zvíře povinně zajištěno tak, aby nemohlo znemožňovat řízení auta, ohrožovat kohokoli uvnitř vozu ani bezpečnost silničního provozu. Ovšem znění je dosti vágní a přesný způsob zajištění psa nevymezuje. Za volně umístěného psa v prostoru pro řidiče a spolujezdce přesto můžete dostat pokutu, i když tyto případy nejsou příliš časté. Především jde ale o vaši bezpečnost a také bezpečnost vašeho čtyřnohého přítele.

Foto Chovatelské potřeby Baron