Vilda při záchvatech z ničeho nic začal tahat zadní končetiny, vzápětí celý ztuhnul v křeči, především jeho krk, obvykle se také dávil a zvracel žaludeční šťávy. Majitele podle všeho v té chvíli nevnímal. Diagnóza epilepsie se zpravidla může vyslovit teprve po vyloučení mnohých jiných, empiricky prokazatelných příčin.
Do svých šesti let neměl Vilda žádné potíže. Po dosažení pohlavní dospělosti byl kastrován, kromě pravidelné vakcinace a odčervování to byl jediný větší veterinární zásah, který do té doby absolvoval. Krmen byl předpisově stravou určenou speciálně pro fretky, což je důležité, protože fretky jsou na rozdíl od psů více citlivé na kvalitu stravy, která má mít vysoký podíl kvalitních bílkovin.
Podání glukózy záchvat zmírnilo, ale nevyřešilo
Vilda tedy absolvoval celkové klinické vyšetření, které však neprokázalo žádné anomálie. Také v době mezi záchvaty se choval zcela normálně. Proto s ním majitelé přišli na odběr krve co nejdříve po záchvatu. Výsledky biochemického vyšetření byly opět v pořádku, až na nízkou hladinu glukózy, která může projevy záchvatu vyvolat. V případě záchvatu proto majitelé měli Vildovi vpravit do tlamky glukózu, jednoduchý, rychle vstřebatelný cukr. Účinek však byl pouze částečný – záchvat jen rychleji odezněl. Byly vyloučeny i další možné příčiny: onemocnění jater či postižení sliznice střeva.
Nadbytek inzulinu vyřešilo odstranění inzulinomu
Stále se tedy zvyšovalo podezření na hormonální základ onemocnění. Hladina glukózy je regulována dvěma hlavními hormony – inzulinem, který hladinu cukru v krvi snižuje a glukagonem, který ji naopak zvyšuje. Oba hormony se tvoří ve slinivce břišní. Nedostatek inzulinu pak způsobuje cukrovku. U Vildy však rostlo podezření, že jeho slinivka tvoří inzulinu nadbytek, což způsobuje jeden typ nádoru slinivky (inzulinom), v němž se nepřirozeně tvoří buňky produkující inzulin. Když tento hormon chybí, lze jej nahradit. Když naopak přebývá, lze pouze odstranit jeho zdroj – inzulinem.
Vilda tedy putoval na operační sál, aby se podrobil probatrorní laparotomii, která umožňuje pozorně zkontrolovat orgány v břišní dutině a zároveň operativně odstranit případné „nepravosti“. Inzulinom tvoří zpravidla jen velmi malý „uzlík“, najít jej tedy nemusí být vždy snadné. Kromě toho slinivka je velmi citlivá na nešetrnou manipulaci, kdy se z ní mohou uvolnit trávicí enzymy, které natráví buňky ve svém okolí a způsobí velmi bolestivý zánět.
Dobrý konec
Vildův inzulinom byl nakonec při operaci objeven a odstraněn. Operatér ránu po nádoru na slinivce místo stehu „zalepil“ umělým kolagenem, aby nekrvácela, a zrevidoval ostatní orgány – všechny byly v pořádku. Krátce po operaci sice Vilda dostal ještě jeden záchvat, ale pak už měl svatý klid a spokojeně prožil ještě řádku let.