S nástupem jara a léta se mění potřeby našich čtyřnohých přátel. Teplejší počasí vyžaduje úpravy nejen v jejich stravě, ale také v celkové péči. Psi potřebují být dobře hydratovaní, správně živení a chráněni před riziky jako je úpal nebo dehydratace. Jaké změny jsou tedy nutné, aby váš pes prožil jaro a léto zdravě a pohodlně?

Na video od Battersea Dogs and Cats Home o péči o psa v létě se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Přechod na lehčí stravu

Jedním z nejdůležitějších kroků je přechod na lehčí a čerstvější stravu. Během zimy jsou psi často krmeni výživnější a tučnější stravou, která jim pomáhá udržet tělesnou teplotu. S příchodem jara a léta však taková strava může být příliš těžká.

Proto je vhodné přejít na lehčí jídla, která jsou snadněji stravitelná a obsahují více vody. Pokud jste zvyklí krmit svého psa třikrát denně, v teplejších měsících můžete přejít na dvakrát denně, a to ráno a večer. Do krmné dávky přidejte více mokrého krmiva jako jsou konzervy, kapsičky nebo salámy, což pomůže zvýšit příjem vody a zlepší chuť k jídlu vašeho psa.

Zařaďte do jídelníčku syrovou zeleninu a ovoce, které mohou psa osvěžit. Vhodné jsou například brokolice, špenát, okurka, jahody, vodní meloun nebo mango. Taktéž můžete změnit čas krmení na chladnější části dne, tedy ráno a večer, místo v poledne. Nezapomeňte, že náhlá změna potravy může způsobit gastrointestinální potíže, proto přechod na nové krmivo provádějte postupně během 5 až 7 dnů.

Zajištění dostatku vody

Hydratace je v teplých měsících naprosto klíčová. Psi se mohou snadno přehřát a dehydratovat, což vede k vážným zdravotním problémům. Je důležité, aby měli neustálý přístup k čerstvé a studené vodě. Ujistěte se, že miska s vodou je vždy na chladném a stinném místě a měňte vodu několikrát denně, aby byla vždy čerstvá.

Do misky s vodou můžete přidat pár kostek ledu, které udrží vodu déle chladnou. Použití vodních fontán může být rovněž praktické, protože udržují vodu čistou a čerstvou a motivují psa k pravidelnému pití.

Ochrana před horkem

Kromě stravy a hydratace je důležité chránit psa před přehřátím. Během horkých dnů se vyhněte dlouhým procházkám a intenzivnímu cvičení v nejteplejších částech dne. Ideální je venčit psa brzy ráno nebo večer, kdy jsou teploty nižší.

Pokud máte možnost, zajistěte psovi stinné místo, kde si může odpočinout. Chlazení pomocí vodních her může být nejen zábavné, ale také efektivní způsob, jak psa ochladit.

Nezapomeňte také na ochranu tlapek vašeho psa. Horké povrchy jako je asfalt nebo písek mohou psovi způsobit popáleniny. V teplých dnech zvažte chůzi po trávníku nebo po jiných chladnějších površích. Můžete také použít speciální ochranné boty pro psy, které chrání jejich tlapky před horkem.

Péče o psa před létem vyžaduje určité změny ve stravě, hydrataci a ochraně před horkem. Přechod na lehčí stravu, zajištění dostatku vody a ochrana před vysokými teplotami jsou klíčové kroky, které vám pomohou udržet vašeho psa zdravého a spokojeného. Pamatujte, že každá změna by měla být prováděna postupně a s ohledem na individuální potřeby vašeho psa.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.vaschovatel.cz