Tento nejmenší trpasličí psík na světě pochází z Mexika, jeho prapůvod je však zahalen tajemstvím. Jedna legenda tvrdí, že přišel do Ameriky v roce 1519 společně se španělskou armádou vojevůdce Cortéze. Další hypotéza o původu plemene ujišťuje, že čivava byl přivezen do Mexika Číňany ještě před příchodem Evropanů. A jiná verze se zase přiklání k domněnce, že čivava byl posvátný pes Inků a Aztéků, který býval obětován při pohřebních rituálech, aby provázel duši zemřelého člověka.

V padesátých letech 19. století byl dovezen z Mexika do USA a teprve odtud se dostal do Evropy, kde se začal postupně rozšiřovat. Jednou z chovatelek čivav je Kamila Thunová ze Slaného, která vlastní chovatelskou stanici Dnelisa.

Hravé, milé i statečné

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

„Chtěla jsem pejska společenského, který by se hodil do panelového bytu. A tak jsem zvolila čivavu. Zaujala mě svojí veselostí, nenáročností a také tím, že její dlouhá srst se neupravuje, nestříhá ani netrimuje, pouze psa před výstavou vykoupu a učešu. Přestože je to křehký pejsek, není bojácný a dokonce výborně hlídá. Jak se někde něco šustne, hned vystartuje a se štěkotem se běží podívat co se děje," vypráví chovatelka.

Čivava je vzácné plemeno i proto, že se neodchovává snadno. Fenky mívají obtížné porody a přivádějí na svět pouze dvě tři mláďata. Štěňátka mají velké hlavy a proto se těžko rodí. S vrhem musí často pomoci veterinární lékař − císařským řezem.

„Člověk, který si pořídí čivavu, málokdy zůstane u jedné. Zpravidla si za čas pořídí druhou. Je to pejsek stále veselý a roztomilý a do stáří si v sobě uchovává cosi štěněčího. Je to psík bystrý a velmi oddaný rodině." říká Kamila Thunová.

Čivavy mohou i sportovat

Čivavy mají srst obvykle krátkou, vzácněji dlouhou. Obě varianty se mohou mezi sebou křížit, ale na výstavách jsou posuzovány každá zvlášť. Co se zbarvení týče, mohou mít zlatou, bílou, kávově bílou či černou barvu srsti i skvrny.

  • Psíci se bez rozdílu dobře učí, poslouchají, vynikají v agility, psím parkuru.
  • Dobře se uplatňují také při canisterapii, léčebně a podpůrně zaměřeném kontaktu člověka a zvířete.

Výhodou je také snadná přeprava velmi malého plemene. Při hmotnosti od půl do tří kilogramů se vejde do tašky, za kabát, a tak ji lze vzít kamkoli s sebou. Být stále se svým páníčkem je pro ně to nejcennější.

Obejdou se bez venčení

Čivavu nelze uzavřít do místnosti či kotce. Pes by o samotě psychicky velmi strádal.

Pořídit si pejska může i vozíčkář, který touží mít doma společníka a kamaráda. Nemusí ho totiž několikrát denně venčit. Čivava se naučí dělat potřebu doma do misky s kočkolitem nebo i na papír. Je dokonce spokojená, že může být s páníčkem stále doma. Vzhledem k její velikosti jí stačí i pohyb po bytě, a skutečné venčení jen občas, pro zpestření.

"Nedožadují se procházky, ale když se oblékám, ožijí, protože tuší, že jdeme ven. Čivavy jsou nešťastné, když rodina není pohromadě. To čekají u dveří, až přijdeme domů. Mě berou jako vůdce smečky, v psí hierarchii jsem nad jejich matkou, kterou jinak naprosto respektují," popisuje chovatelka svou smečku. Když pobývala v nemocnici, psi ani nežrali, jak se jim po jejich paní stýskalo.

Překvapivě odolné plemeno

Čivavy jsou dlouhověké, není výjimkou, že se dožijí patnácti až sedmnácti let a jsou poměrně zdravé.

Hendikepem u nich bývala tzv. fontanela, kdy psu nesrostla hlavička a zůstala v ní štěrbina. Dnes už však chovatelé přísně dbají na to, aby se psíci s tímto nedostatkem nerozmnožovaly. V minulosti, kdy se čivavy chovaly na císařských a královských dvorech, však byla štěrbina považována za přednost, neboť se do ní mohly vsazovat drahokamy.

Znakem tohoto plemena je bystrost, kompaktní tělo, klenutá jablíčkovitá hlava, malá úhledná morda, velké jiskrné oči a středně dlouhý ocásek vesele vztyčený nahoru a stáčející se přes hřbet.

Dominantní jsou i velké a vztyčené uši, šikmo posazené. Standardní čivava má hmotnost kolem 2,5 kg a výšku v kohoutku 20 cm.