Že pečivo nepatří na krmítko ví naštěstí většina lidí, kteří ptákům v zimě rádi pomáhají. V žádném případě sladké nebo slané, ale ani obyčejné pečivo není vhodným krmením. Na krmítka proto sypeme slunečnice a další semena, kousky jablek pro kosy nebo třeba třešňové pecky pro dlasky. K řece, kde čekají krotké labutě, však často nosíme sáček s tvrdým pečivem. Je lepší než čerstvé, které může ptákům přivodit vážné trávicí obtíže až smrt. Jenže i tvrdé pečivo přináší problémy, i když většinou až za delší dobu (pokud tedy ptáci nespolknou nerozmočený kousek tvrdého pečiva a neporaní si jícen).

Podvýživa v dostatku

Pečivo je nevhodné z jednoduchého důvodu – kdyby tvořilo jen drobné zpestření jídelníčku, nemuselo by nijak výrazně uškodit. Jenže labutě se po celou zimu nekrmí ničím jiným. Hledat přirozenou stravu je v tomto období obtížné a pravidelné příděly je zasytí. Ptáci nemohou vědět, že při této jednostranné stravě budou časem trpět nedostatkem důležitých látek, vitamínů a minerálů, stejně jako bychom jím trpěli my, kdybychom se stravovali pouze pečivem. Labutě i kachny na nekvalitní stravě tloustnou, ale jsou vlastně podvyživené, co se důležitých živin týká. Nejvážnější důsledky má tento nevhodný jídelníček pro ptáky mladé, kteří teprve dorůstají. Pokud šedým labuťatům podáváme pečivo, způsobíme jim tak závažné poruchy růstu i smrt.

Čím tedy krmit?

Celé obilné zrno je nutričně mnohem hodnotnější nežli pečivo. Zakoupit můžeme také granule určené pro chov kachen – nejsou k dostání v každých chovatelských potřebách, ale v obchodech s potřebami pro chov hospodářských zvířat je najdeme. Rovněž v internetových obchodech zaměřených na ochranu přírody, přírodní zahradu či ekologickou domácnost, jako je například Zelená domácnost, je k dostání kvalitní krmivo určené přímo pro labutě a kachny. Narozdíl od obilí či běžných granulí plave po hladině a rozpuští se jen pomalu. Pro ptáky je nejen skutečně zdravé a prospěšné, ale i velm chutné. Pokud krmivo neplavě na hladině, můžeme ho buď podávat na břehu, kam si pro něj krotcí ptáci často vylezou, pokud mají možnost, nebo ho podáváme na plováčku přivázanému ke šňůře.