obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč byste klíště neměli odstraňovat kroucením?

Čím dříve ho vytáhnete, tím lépe. Ale ať již po směru hodinových ručiček nebo proti, kroucení klíštětem nemá smysl. Poznejte parazita zblízka a pochopíte proč.

hypostom klíštěte hypostom klíštěte Zdroj: Shutterstock.com / Martin Pelanek Klíště je vybaveno velmi účinným nástrojem, aby mohlo provrtat kůži a dostat se ke krvi, kterou nutně potřebuje. Jeho bodavě sací ústrojí tvoří dutý bodec zvaný hypostom, který kolem dokola lemují řady ostrých trnů směřujících dozadu. Proto je klíště tak těžké vytáhnout. Vzhledem k tomu, že tyto „zoubky“ nerostou ve spirále, ale v kruzích, nemá vykrucování klíštěte po ani proti směru hodinových ručiček žádný význam. Lepší metodou je opatrné, velmi lehké vytahování za současného kývání do všech stran - nejlépe chvíli pouze kývat, poté i lehce táhnout. Někdy se klíště podaří odstranit pouhým kýváním do stran, bez nutnosti ho tahat a tisknout.

Klíště jako vývrtka

Klíště však nevězí v kůži pouze hypostomem – ten by ji sám neprorazil. Po jeho stranách má klíště ještě postranní čelisti, které se do hostitele zakousnou a poté jsou vtahovány zpět. Dutý bodec se tudíž zavrtává do kůže jako páková vývrtka na víno, jenom obráceně. Proto je velmi důležité postupovat trpělivě a s citem, utržená hlavička klíštěte uvízlá v ráně za spěch nestojí.

  Klíště pod mikroskopem Zdroj: archiv " alt="Klíště pod mikroskopem" title="Klíště pod mikroskopem"/>

Klíště umí i další divy – například filtrovat krev a přebytek vody vypouštět se slinami zpět. Kličky a záhyby žaludku i střev sahají až do nohou, aby bylo zásoby kam uložit. Především je ale žaludek dokonale roztažitelný. Hladové klíště jej má v sobě poskládaný jako harmoniku, a samo je poskládáno zrovna tak. Proto může dospělá samička svůj objem, když přijdou dobré časy, zvětšit více než stonásobně.

Akční letáky