veverka obecná (Sciurus vulgaris)
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč doma nelze chovat veverku?

Když na zahradě nebo v parku pozorujeme veverky, nejednoho z nás napadne, že bychom si je mohli ochočit. Nebo dokonce chovat jako psa či kočku. Proč to není dobrý nápad?

Veverka obecná je u nás chráněný živočich, pro chov nelze použít zvíře chycené v přírodě, což platí i pro poraněné veverky, které najdeme v lese a chtěli bychom je zachránit; musíme je dopravit do autorizované záchranné stanice pro živočichy. Přímo na veverky se specializuje záchranná stanice Pinky, ve které kromě poraněných veverek ročně zachrání ohromný počet veverčat. Jezdí si pro ně obětavě kamkoli po celé republice. Dovedou je odchovat tak, aby se mohla vrátit do přírody, což vyžaduje ohromné znalosti, dokonalé podmínky a moře času a trpělivosti. Hendikepované žijí ve voliérách stále, a aby byly spokojené, potřebují toho věru nemálo.

Pro je chov veverky tak složitý?

Veverka se v přírodě pochybuje na rozsáhlém území, uvádí se až několik kilometrů čtverečních. Jestliže jí v zajetí nezajistíme dostatek prostoru, může strádat. A platí to i pro odchovaná zvířata. Doporučuje se voliéra velká 6x6x6 m. Navíc musí neustále po něčem šplhat a skákat.

I odchovaná veverka potřebuje potravu rozmanitou tak, jako by byla v přírodě. Prodávaná krmiva určená hlodavcům nestačí. Co všechno bychom jí měli průběžně nabízet? Mimo jiné jehnědy, jeřabiny, kaštany, lesní plody, obilná zrna, ovoce, sušené houby, šípky, trnky, vejce, žaludy, ale hlavně semena: od listnáčů třeba jablečná jádra nebo bukvice, od jehličnanů semena ze smrkových, borových či modřínových šišek. Nejlepší je, když veverce nabídneme rovnou nerozevřené šišky, aby si je loupala sama. V přírodě jich denně dokáže takto „zpracovat“ 150 i více.

Veverky nás okouzlují svým půvabem i akrobatickými schopnostmi Veverky nás okouzlují svým půvabem i akrobatickými schopnostmi Zdroj: Menno Schaefer / Shutterstock.com

Ochočit lze pouze veverku odchovanou v zajetí, a to tak, že se jí už od mláděte denně a v pravidelný čas věnujeme. Někteří chovatelé hovoří o hodinách. Nesmí nás zmást, že se k nám bude v prvním měsíci po narození sama lísat. To jí nezůstane, bez dalšího kontaktu se jí vrátí plachost.

Odchovaná veverka se může v zajetí dožít až deseti let, po celou dobu potřebuje péči.

Akční letáky