Víte, proč váš pes hrabe?

Hrabe váš pes hodně nebo málo? Nebo pořád? Jistě, že různé rasy mají k hrabání blíž, jsou to napřílad psi, kteří rádi norují. Důvodů, proč to psi dělají, je celá řada a určitě byste také našli takový, který je za hrabáním právě vašeho mazlíčka.

Výčet všech možných důvodů, proč pes hrabe vás čeká v tomto příspěvku z YouTube kanálu Mrs.YBAL Dog.

Zdroj: Youtube

Hrabání jako talent!

Psí hrabání samozřejmě odráží všechno možné. Pokud váš pes hrabe také kdekoli venku a každý podnět k hrabání končí zuřivým házením hlíny a písku do všech stran, dokud není pes s hloubkou a šířkou svého výtvoru spokojen, pak jistě nejde o stres nebo neplechu. Hrabání může být zábava i talent a psi se v tomhle od lidí moc neliší.

Někteří psi milují hrabání! Hrabou při každé příležitosti a berou to smrtelně vážně. Hrabání jim působí radost a neznamená to, že rozkopou předzahrádku, zatímco nejste doma.

Proč psi hrabou?

Psi se ale samozřejmě také nudí, a to nejen během vaší nepřítomnosti, ale také hrabou z přebytečné energie, když nemají dostatek pohybu a podnětů, které by je zabavili. Bohužel psí kreativita v tomto směru nebývá majiteli kladně hodnocena a zdevastované záhonky s květinami či zeleninou páníček většinou není schopen přejít bez povšimnutí.

Hrabání je také určitou úpravou terénu, kterou si pes dělá pohodlí. Před tím, než si psi lehají, často chodí dokolečka, než konečně ulehnou a odpočinou si. Je to prý návyk z dob, kdy si psi tímto způsobem ušlapávali trávu.

I hrabání je instinktivním chováním, kdy si zvířata hledají chladnější místo k odpočinku, ale tak hrabou, aby schovali či nalezli potravu nebo je jen provokuje zajímavý pach na místě, jehož příčinu hodlají na dně velké hluboké jámy najít.

Některé zdroje dokonce uvádějí, že pes si takovou neplechou vyžaduje pozornost s čímž, ale ne každý souhlasí. Pokud bychom však zauvažovali i na touto možností, těžko bychom hledali něco smutnějšího než zvíře, kterého si majitel nevšímá, a proto chce být trestáno.

Pes může samozřejmě hrabat úmyslně u plotu nebo dveří, aby se dostal ven. I to je na pováženou, i když je jisté, že každé zvíře je povahou jiné, a proto takové chování nutně nevypovídá o tom, že by bylo se psem zle zacházeno.

Související články

Zdroje: adbz.cz, humanesociety.org