obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč jsou vejce dvoužloutková

Znáte to překvapení, když se na vás ze skořápky usmějí dva žloutky? Kamila Hašlerová z Podlesí chová malé hejno slepic a zajímá ji, čím to, že se čas od času mezi snesenými vejci objeví o polovinu větší než ostatní. Odpovídá veterinář Ota Ondráček.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Abnormální velikost vejce sice nebývá častá, ale tu a tam se vyskytne. Příčin je několik. Jednou z nich je funkční porucha vejcovodu. Jestliže žloutek prochází vejcovodem déle, obalí se větším množstvím bílku a vytvoří se silnější skořápka. Na nenormálním tvaru vejce se mohou podepsat i různé choroby vejcovodu.

Dvoužloutková vejce se mohou objevit tehdy, když se z povrchu vaječníku uvolní dva zralé žloutky najednou. Poté se také zvětší objem a hmotnost vajíčka. Ojediněle mohou vzniknout vajíčka se třemi žloutky. Někdy je třeba nadměrně velké vajíčko pomocí oleje opatrně uvolnit z kloaky.

Naopak vejce s tenkou skořápkou (případně obalená jen blánou) ukazují na nedostatek minerálních látek ve slepičím krmení − zvláště vápníku, eventuálně i fosforu a vitaminu D. Ten je v těle živého tvora jakýmsi hospodářem a skladníkem minerálních látek. Když vitamin D chybí, je třeba přidávat do krmné dávky Plastin nebo Vitaplastin, a to podle návodu na obalu výrobku.

Vápník je obsažen v přírodních zdrojích, například v kopřivách, mléku, jeteli či vojtěšce. Z vitaminových preparátů lze doporučit Combinal AD 3, který má u drůbeže větší účinnost než D 2.´

Pro Receptář MVDr. Ota Ondráček, foto Shutterstock

Akční letáky