Pro mnohé majitele může být záhadné, a zároveň opravdu zábavné, pozorovat, jak se jejich kočky hrnou do jakéhokoli dostupného obalu. Proč ale tito naši chlupatí společníci projevují takový zájem o tašky a krabice? Je to jen zvědavost nebo se za tím skrývá něco hlubšího? Povíme vám hned 4 důvody, které za tím mohou být.

Proč kočky tolik milují krabice, můžete zjistit víc z videa na YouTube, na kanálu Jackson Galaxy:

Zdroj: Youtube

Krabice jako útulný a bezpečný prostor

Krabice mají často izolační vlastnosti, díky kterým uvnitř udržují teplo. Z tohoto důvodu mohou brát kočky krabice a tašky jako skvělé místo, kde se lze schovat a zahřát se. Mimo to se v krabici cítí být také chráněné a v bezpečí, což jim poskytuje pocit klidu a pohody. V takovém úkrytu mají zkrátka situaci pod kontrolu, což je pro kočky velmi důležité.

Protistresový účinek krabic

Stres je běžnou součástí života koček, ať už je to z důvodu změn v prostředí, návštěvy veterináře nebo konflikty s jinými zvířaty v domácnosti. Krabice však mohou působit jako přirozený prostředek ke snížení stresu u koček. Tento efekt může být spojen s tím, že se kočka v krabici cítí izolovaně a mimo dosah stresujících podnětů.

Přirozený lovecký instinkt

Kočky mají v sobě krev predátorů s loveckým instinktem. Pro některé tak může být taška či krabice fascinujícím úkrytem, kde číhají jako skrytí lovci na svou kořist. Tento pocit anonymity a možnost pozorování okolí z bezpečného úkrytu bývá pro kočku velmi vzrušující. Tašky a krabice navíc mohou vydávat zvuky podobné šustění listí, což může kočkám připomínat pohyb drobné kořisti.

Zábava a stimulace

Pro kočky je důležité mít dostatek stimulace a zábavy, přičemž tašky spolu s krabicemi mohou poskytnout obojí. Pokud uvidíte, že si v nich hrabou nebo je dokonce kousají, pak je to nejspíš z důvodu pouhé zábavy.

Kousání a žvýkání je pro kočky totiž fyzicky i duševně stimulující aktivita, která je baví a odreagovává. Krabice také poskytují perfektní povrch pro broušení drápků, což je pro kočky přirozené a zároveň velmi důležité pro sebeopečovávání.

Značení svého teritoria

Na závěr je nutno dodat, že kočky rády lezou do tašek a krabic i kvůli potřebě označovat své teritorium. Kočky mají na obličeji žlázy s feromony, které používají k označování svého teritoria, když se otírají o předměty. Jestliže tedy přinesete domů novou krabici či tašku, vězte, že se na ni půjde vaše kočička hned podívat, aby ji označila jako za svou.

Související články

Zdroje: catster.com, inverse.com, spokojenypes.cz