Psi, podobně jako lidé, vyjadřují svoji lásku určitým způsobem. Například očichávání a olizování se navzájem patří mezi jejich typické vyjadřování lásky. Tímto gestem vás berou za člena své smečky, do rodiny. Olizováním nejen nohou, ale také obličeje či rukou vám pejsek dává najevo, že mu na vás záleží.

Zajímá vás, proč se psi chovají občas podivně? Podívejte se na video, ve kterém je vysvětleno 10 nejtypičtějších podivných chování psů:

Zdroj: Youtube

Antistresová aktivita

Olizování nohou nemusí být vždy jen tak. Při této činnosti si psi v mozku a nervovém systému vytváří hormony zvané endorfiny, které na něho působí antistresově. A proč právě nohy? Na to je jednoduchá odpověď! Vaše nohy jsou mu totiž nejlépe přístupné a zároveň vlhčí, než jiná část vašeho těla. Proto je zápach a pot v pokožce u nohou nejsilnější.

Dokonalý zdroj informací

Přijdete po dlouhém dnu v práci domů a pes vám okamžitě začne olizovat nohy? Možná si to zdůvodňujete jako mytí nohou, ale ve skutečnosti o vás sbírá informace. Pouhým olizováním dokážou psi rozpoznat, jak se zrovna cítíte, co jste jedli a kde všude jste chodili.

Nová zábavná hra

Pokud mu začne připadat vaše reakce na olizování nohou zábavná, může to být pro něj podnět ke hře. Když se pejsek začne nudit, půjde vám olizovat nohy, čímž si dokonale vyžádá vaši pozornost.

Nedovolte mu, aby to zašlo tak daleko! Jakmile uvidíte, že nemá co dělat, zkuste si s ním chvilku hrát nebo ho vezměte na procházku. Tím odlákáte pejskovu pozornost od vašich nohou na mnohem zábavnější aktivitu.

Jak zabránit olizování nohou

Není vám olizování nohou příjemné z důvodu lechtání? Máme pro vás jednoduchý trik, který funguje téměř stoprocentně. Jediné, co musíte udělat, je si nechat ponožky na nohách. Pejsek tak nebude mít přístup k holé pokožce a vy od něj budete mít pokoj.

Dalším způsobem, jak odnaučit pejska olizování vašich nohou, může být pouhý neutrální postoj k dané věci. Pokud si nebudete všímat, že vás pejsek začal olizovat, neprojevíte žádné známky smíchu ani zlosti, postupem času ho to přestane zcela bavit. Klidně můžete zkusit odejít i z místnosti. Nejdříve z toho může být lehce zmatený, ale poté pochopí, že to pro vás není ten správný šálek kávy.

Související články

Zdroje: svetkreativity.cz, tvujden.cz, mundoperros.es