Zvyk hledat potravu na zemi mají především semenožraví ptáci – pod krmítkem můžeme spatřit ptačí druhy jako je konopka obecná, pěnkava obecná a jikavec, čečetka zimní, dlask tlustozobý, vrabec domácí a polní, hrdlička zahradní. Kos sice raději bobule a žížaly, ale i ty obratně vytahuje ze země. I on proto rád hoduje pod krmítkem, ale bez potíží se naučí krmit i nahoře, je vynalézavý a nebojácný. Pokud nenajdou potravu na zemi, naučí se na krmítko létat i většina ostatních ptačích druhů, ale někdy jim to trvá velmi dlouho. Nabízí se položit na zem mělkou nádobu a krmení jim usnadnit. Jenže ho tak můžeme usnadnit rovněž kočce.

Pes, plůtek a rolnička

Kočkám nelze jejich lovecký pud zakázat. Až na výjimky je lov ptáků nesmírně baví, i když mají doma plnou misku chutného krmiva. Pro ptáky jsou skutečně hrozbou a mohou se celkem znatelně podílet na jejich úbytku. Nejde o žádnou přirozenou predaci, kočka domácí je v nefér výhodě. Ptáky krmící se na zemi bychom se proto měli snažit ochránit. Nabízí se hned několik způsobů, které je nejlepší kombinovat:

  • Na zem umístíme speciální krmítko s průhlednou stříškou, která jednak ochrání semena před vlhkem, a také ptáky před útokem, alespoň do jisté míry.
  • Místo krmení ohradíme plůtkem – i nízký kočce znesnadní, nebo přímo znemožní rychlý útok. Navíc ho můžeme pravidelně ošetřovat sprejem na odpuzování koček.
  • Vyzkoušet lze i eletronický odpuzovač koček – pokud nemáme psa, obvykle vadí jak kočkám, tak psům. Ovšem když se na naší zahradě často pohybuje pes, cizí kočky se patrně budou držet v patřičných mezích. (I vlastní kočku někteří psi hlídají, aby nedělala neplechu – zvlášť když by je honění ptáků bavilo též, ale sami ho mají zakázané a na rozdíl od kočky poslouchají.)
  • Pokud se naše kočka pohybuje venku a nemáme psa, který by byl ochotný na ni neustále dohlížet, pořídíme jí speciální rolničku. Ta nezvoní, pokud se kočka pohybuje klidně a pomalu, ovšem vydá varování, jakmile skočí. Ptákům stačí nepatrný náskok, aby unikli. Rolnička je bude varovat nejen v zimě, ale po celý rok. Za pokus stojí i domluva se sousedy. Kočky většinou ploty hravě přelezou.
  • Pokud se ptáci naučili chodit na krmítko – snazší to bude na prostorném, otevřeném typu – snažíme se vypadávání potravy zabránit. Krmítko by proto mělo mít dostatečně vysoké okraje, prostor pod ním pravidelně uklízíme. (Pokud chováme slepice, mohou to udělat za nás – slunečnicová i ostatní semena jsou pro ně příjemným zpestřením jídelníčku)

Bezpečné krmítko

Na rozdíl od ptáků krmících se na zemi lze krmítko zabezpečit snadno, přesto na to občas zapomínáme. Mělo by stát na sloupku, na který kočka nevyšplhá, nebo být zavěšeno na dlouhém závěsu tak vysoko, aby na něj nevyskočila a tak daleko od kmene stromu, aby po tenčící se větvi nepřešla (kočky jsou šikovné, ale veverky to nejsou). Bezpečné je zavěšení na zdi, stejně jako krmítka na okenních parapetech či připevněná přísavkami přímo na oknech, pokud nejsou v přízemí.