Patříte k majitelům psa, který vás doprovází téměř všude a takřka se od vás nehne? Nemusíte mít obavy, že by s ním snad bylo něco v nepořádku, má to totiž svá logická vysvětlení, kterých je hned několik.

Chcete znát skutečný důvod, proč vás váš pes všude sleduje? Podívejte se na toto YouTube video na kanále Doggy Quarters:

Zdroj: Youtube

Smečková mentalita

Pro psy je přirozené žít ve smečkách, protože mají takovou mentalitu. To je hlavní důvod, proč se u svého pána a blízkých psi drží rádi v blízkosti. Zvíře se cítí být členem smečky a následuje vždy svého vůdce. Toto chování psů bylo v průběhu tisíciletí evoluční historie pevně zakořeněno v jejich genech.

Následovat pána je povinnost

Dalším možným důvodem, že vás pes všude následuje je fakt, že se to váže k jeho plemenným vlastnostem. Například Border kolie, ovčáci a další pastevečtí psi mají sklon následovat své majitele naprosto všude. Jiná plemena, například boxer a dobrmanský pinč, vás budou vždy doprovázet, aby měli jistotu, že budete všude v bezpečí. Psi totiž mají silný ochranářský pud a chtějí chránit své blízké.

Hormony štěstí

Psům se stejně jako lidem v přítomnosti milovaného člověka uvolňuje v mozku tzv. hormon štěstí zvaný oxytocin. Je spojený s pozitivními emocemi, důvěrou a láskou. I toto je jeden z důvodů, proč je vašemu čtyřnohému miláčkovi dobře ve vaší blízkosti, ať už jste kdekoliv.

Psi nemají cit pro osobní prostor

Jednou z příčin tohoto chování psů je také fakt, že nemají cit pro soukromí nebo osobní prostor. Psi ho prostě nevyžadují, spíše naopak, a tak je jim vedle páníčka nejlépe.

Pozitivní zážitky

Vaše blízká přítomnost také často evokuje zvířeti příjemné zážitky jako je například drbání, podávání pamlsků nebo hraní a mazlení. Přirozeně tak s vámi chce trávit co nejvíce času.

Hledá zábavu

Stejně tak za vámi může pes chodit proto, že hledá podnět k zábavě. Psi jsou hravá zvířata, která vyžadují pravidelnou dávku pohybu a zábavy, a tak čekají na každý vhodný okamžik.

Separační úzkost

Separační úzkost je u psů stále častějším problémem, kdy zvíře nedokáže být samo a má mnohdy i nezvladatelné psychické problémy.  A jak zbavit psa separační úzkosti? Nejdříve je nutné pochopit, že to váš čtyřnohý přítel nedělá schválně. Nikdy ho proto netrestejte. Nakonec by se nebál jen samoty, ale i vaší společnosti. Postupně trénujte jeho nezávislost, ve vážných stavech se vždy poraďte i se zkušeným trenérem a veterinářem.

Související články

Zdroje: www.koule.cz, www.mujhafan.cz, www.ctidoma.cz