Plemeno jste vybírali pečlivě, ale váš čtyřnohý mazel je hlava dubová a neposlouchá? Dost možná to nesouvisí ani tak se špatným výběrem plemene, jako spíš s chybami při jeho výcviku. Co nikdy nedělat, když se snažíte psa vychovat a vycvičit? Pojďte se podívat na fatální chyby, které způsobí, že je pes neposlucha, namísto hodného parťáka.

Nejčastější přešlapy ve výchově

Jakých nejčastějších chyb se ve výchově psů a při výcviku páníčci dopouštějí a hlavně, jak chyby napravit, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Pamatujte, že vy jako páníček rozhodujete o tom, co váš pes bude umět a hlavně dělat, a toho se při jeho výcviku držte.

Netrestejte ho!

Chcete z něj mermomocí vychovat poslušného psa? Zvolte ale ten správný směr. Rozhodně se nevydávejte cestou trestů a už vůbec ne těch fyzických. Z milého zvířete byste si mohli velmi jednoduše vychovat psychicky labilní a nevyzpytatelné zvíře.

Naopak jděte cestou odměn. Správně je časujte a promyslete si, jakým způsobem pejska odměňovat. Pamlsky jsou skvělá forma, ovšem pamatujte si, že jakmile bude správné zareagování vašeho psa vždy odměněno nějakou dobrůtkou, v okamžiku, kdy ji nebudete mít v ruce, pejsek nemusí přijít. Jednoduše řečeno, obměňujte formu odměny.

Nečekejte zázraky

Za prvé je dobré si uvědomit, jaké plemeno jste si pořídili, a podle toho s ním také pracovat. Nechtějte po pejskovi, co je pro něj nepřirozené. Je jasné, že agility půjdou lépe kolii než bernardýnovi a z bišonka těžko vychováte hlídače. Zároveň psa povely nezahlcujte. Mějte na paměti, že pes je jako malé dítě, jehož schopnost udržet pozornost není neomezená. Dávkujte tedy dobu výcviku rozumně a zařazujte pravidelné přestávky. Buďte trpělivý. Váš mazel se nemusí novým kouskům naučit hned. Někdy to zabere delší čas.

Povely si nejprve promyslete

Pokud je v domácnosti více členů, určitě je dobré si nejprve sednout a ujasnit si povely, které chcete čtyřnohého kamaráda naučit. Není nic horšího, než když na psa budete pokřikovat pokaždé jinak a zlobit se, že vás neposlouchá.

Trvejte na svém

Zároveň buďte vytrvalí v tom, co po pejskovi chcete, nebo naopak, co mu nechcete dovolit. Klasickým příkladem je spaní na gauči nebo na posteli. Jakmile povolíte nervy, když se na vás chlupatá kulička podívá svým neodolatelným psím pohledem, a pro jednou štěně pustíte na zakázané místo, věřte, že tento souboj jste předem prohráli. Jakmile psovi povolíte jednou zakázané, bude zkoušet, zda nedostane výjimku opakovaně.

Naslouchejte mu!

Častou chybou, ze které pramení neposlušnost psů, je také nerespektování jejich momentálního rozpoložení, ale také toho svého. Ne každý den je zalitý sluncem a ne vždy je nálada na drilování nových povelů. Stejně tak berte v úvahu ošklivé počasí, hlad psa a jakýkoliv jiný diskomfort.

Pokud navíc nemáte dobrou náladu ani vy, jste příliš unavení, v práci něco nevyšlo, cokoliv se nepovedlo, raději věnujte společně strávený čas lehčím aktivitám než cvičení. Mohlo by se totiž snadno stát, že svou frustraci přenesete na svého psa a vybijete si špatnou náladu na něm.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.svetkrmiv.cz, www.moulik.cz