Zdroje: thesprucepets.com, mujchlupac.cz

Skákání psa raději odnaučte

Jak psa odnaučit skákání? V tomto videopříspěvku z repertoáru „Psychologiecz, online akademie psího vzdělávání“ vám autor poví o psím skákání na lidi i proč je vhodné psy takovému chování odnaučit:

Zdroj: Youtube

Skáče, protože útočí?

Psi skáčou na lidi z různých důvodů a vesměs nejsou žádné z nich míněné špatně. Zvíře má radost a je emotivní, zvlášť pokud přišel někdo, koho má rádo. Může na sebe chtít upoutat pozornost, a navíc příchozího člověka je potřeba očichat, možná i olíznout a rozhodně také ukázat, že psovi není lhostejný. Proč?

Pes je zvíře společenské a touží být právoplatným členem rodiny, smečky a možná i širšího okolí. Neukazuje tak svoji dominanci nebo agresivitu, naopak by takovým způsobem vítal vůdce smečky. Snaží se tedy rozhodně dostat k lidské tváři, nikoli k vaší krkavici.

Jak odnaučit psa skákání na lidi?

Způsobů tréninku je několik. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob je jasné, že pejskům může trvat pochopení tréninku podle jejich schopností. Neztrácejte trpělivost, psa zbytečně netrestejte. Naopak jej během výcviku povzbuzujte, opakujte a za drobné krůčky vpřed odměňujte. Nezapomeňte, že důležité je opakování a vyžadování dodržování nacvičeného.

Jednoduchý postup

Mezi nejoblíbenější způsob odnaučení psa skákání patří tento postup. Nepodceňujte místo, kde budete cvičit. Pro učení je vhodný klid a ideálně i absence dalších osob či psů.

  • Mějte u sebe klíče, abyste mohli chodit případně i dovnitř a ven, i pamlsky na odměňování.
  • Po vstupu do domu počkejte až na vás pes vyskočí a v okamžiku kdy to udělá se k němu otočte zády.
  • Nereagujte, nemluvte na psa, otáčejte se tak dlouho, dokud vás pes nepřestane pronásledovat a bude stát všemi čtyřmi na podlaze. Pak jej odměňte a pochvalte.
  • Zkoušejte situaci opakovat, jak jen je to možné.
  • Během nácviku neprovokujte psa k dalšímu vzrušení a hraní.
  • Až začnete slavit úspěchy, natrénujte stejnou situaci také s jiným členem rodiny, kamarádem či dalším pejskařem.

Související články