Proč pejsek páchne?

Pomiňme fakt, že psí miláčkové dokáží na vycházce sníst věci nechutné a odporně páchnoucí. Ač dodnes vědci netuší, proč psi požírají například výkaly jiných psů, je to fakt, známá věc a také zodpovědnost majitele, aby si svého psa kontroloval. Nicméně, ač váz zrovna tento důvod může napadnout jako první, nyní je řeč o dalších příčinách zápachu, které jsou vesměs zdravotního původu. Totiž i psi, stejně jaké lidé, mohou zapáchat díky různým druhům onemocnění a problémům, které se u nich rozvinou díky nedostatečné hygieně nebo prostě náhodě.

O nejčastějších důvodech, proč psi zapáchají, vám kanál AnimalWised připravil pěkně zpracovaný a také docela krátký příspěvek. Určitě se podívejte, o možných zdravotních problémech našich psů bychom jistě měli všichni vědět.

Zdroj: Youtube

Zapáchající dech u psů

Které čtyři zdravotní problémy patří k nejčastějším příčinám zápachu u psů? Psům zapáchá nejčastěji z tlamy, ale příčinou rozhodně nemusí být jen jídlo. Smrdutý dech může způsobit řada zásadních onemocnění od metabolických obtíží a zánětů v zažívacím ústrojí, přes diabetes, onemocnění jater nebo ledvin či nádorová onemocnění v tlamě.

Nejčastějším problémem je ovšem zanedbání ústní hygieny. Pokud je pro vás čištění psích zubů problematické, navštivte zvěrolékaře nebo alespoň dejte psovi takové hračky, které budou napomáhat zdraví dásní a zubů. Pamatujte ale, že zanedbaná hygiena dutiny ústní může vést nejen ke vzniku zánětů, ale také ztrátě zubů, což je samozřejmě vážný problém.

Smrdí pejskovi srst?

Zapáchat však nemusí jen dech, ale také prostě celý pes. O tom, že mokrý pes smrdí, jistě není třeba nikoho přesvědčovat. Nicméně zapáchající srst psa může za suchého stavu způsobovat také alergie, zánět, plíseň a přemnožení bakterií a kvasinek. V tomto případě koupel není řešením a je potřeba konzultovat stav zvířete s veterinářem, který zjistí příčinu a až na základě toho rozhodne o způsobu léčby.

V srsti se samozřejmě přirozeně množí různé mikroorganismy a pes řadu zajímavých vůní nasbírá také venku. Proto je vhodné psa čas od času vykoupat, ale za použití ideálně neparfémovaných a pro psy určených čistících prostředků.

Pomůže jablečný ocet

Nemáte-li psí šampon, použijte maličké množství šamponu pro děti, případně je možné použití i jedlé sody nebo zředěného jablečného octa s vodou v poměru 1:1. Pokud se nesnažíte zbavit zápachu a jen chcete psa preventivně vykoupat, můžete použít jen samotnou vodu. Koupání je někdy nutné, ale obecně se považuje za vhodný interval zhruba čtvrt roku.

Zapáchající anální žlázy

Dalším zdravotním problémem, se kterým se může pejsek potýkat, je onemocnění žláz v blízkosti řitního otvoru. Anální žlázky, neboli paraanální pachové váčky, jsou umístěny pod ocasem a vylučují silně zapáchající tekutinu zároveň při vylučování. Tyto se mohou zanítit nebo ucpat, což vede nejen k zápachu, ale i dalším problémům.

Typickým projevem je například tahání zadnice po zemi, mohou se objevit hnisavé ranky v místě vyústění žlázek a pes si snaží zadeček intenzivně olizovat, je neklidný. Ač se problémy sekrečních žlázek objevují častěji u malých a středních plemen, mohou na ně trpět všechny rasy psů. Onemocnění je třeba řešit s veterinářem, který doporučí další postup, ať už změnu stravy, léčbu farmaky, preventivní čištění žlázek či jejich odstranění.

Související články

Zdroje: hobby.instory.cz, thesprucepets.com