Proč se kočce nedívat zpříma do očí?
Zdroj: Profimedia

Co se stane, když se kočce budete dívat dlouze do očí? Raději to nikdy nedělejte

Baví vás kočičí chování a často si lámete hlavu nad tím, co to tu kočku napadlo? Je za jejím zvláštním chováním divokost nebo snad kapka šílenství? Kdo ví. Porozumět kočkám není jen tak a mnohé kočičí chování vás může překvapit. Víte například, že byste se jim neměli dívat zpříma do očí?

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, kociciradce.cz

Kočky doprovází člověka už 10 tisíc let

Kočky jsou člověku po boku o něco kratší dobu než psi, nicméně jsou to již tisíce let, kdy jsou tyto malé šelmy členkami lidských domácností. Není sice zcela jasné, kdy došlo k domestikaci koček, ale víme jistě, že to bylo již před více než 10 000 lety. 

Chováte kočku výhradně uvnitř v bytě? Nejen Egypťané, ale také obyvatelé anitckého Řecka a Říma či Peršané považovali kočky za výjimečné až božské.  Zdroj: Olesya Kuznetsova / Shutterstock

Kočky se staly nejen pomocníky k likvidaci hlodavců, ale různé kultury je považovaly za mnohem významnější.  Dnes například všichni víme, že ve starém Egyptě byla bohyně Bastet reprezentována kočkou a spojována s radostí, láskou, hudbou i plodností.

Co se říká o kočkách? Podívejte se, co si o tom myslí TOP Zaujímavosti:

Rozumíte kočkám?

Co nás za tisíce let soužití s kočkami naučilo? Například kočky vědí, že když chtějí naši pozornost, měly by mňoukat, protože pachům ani řeči jejich těla moc nerozumíme. Máme pramalou představu o tom, které pachy kočkám vadí, ale ví se, že jde například o citrusové vůně, mátu, česnek, ale také mnohé čistící přípravky, a to i přírodní ocet nebo soda.  

kočky Kočkám vadí různé pachy, jako například cibule a česnek nebo vůně citrusových plodů.  Zdroj: Profimedia

Kočky milují ty, jež je nenávidí

Říká se také, že kočky milují ty, jež je nenávidí. Patrně i na tom něco bude. Vrtkavým kočkám totiž často imponuje lidská netečnost. Takového člověka pak budou naopak vybízet k tomu, aby si jich všímal. Vlastně začnou flirtovat, dotírat a snažit se získat si takového člověka. 

Majitelé koček také jistě vědí, jaký druh mazlení a hlazení má kočka ráda. Odhalené břicho je sice signálem, že se kočka cítí dobře a neohroženě, na druhou stranu vás tím ale nevybízí k pomazlení.

kočka Je to hra, dokud kočka nesekne drápkem.  Zdroj: shutterstock

Kočky berou pohled do očí vážně!

Zamilované a spokojené kočky na vás budou mhouřit oči a samozřejmě budou také vrnět, když jim bude opravdu dobře. Do očí zpříma byste ale kočkám hledět neměli. Proč?

Egyptská mau kočka Kočky považují přímý pohled do očí za projev dominance.  Zdroj: Shutterstock

Když se díváte kočce přímo do očí, může to považovat za výzvu nebo dokonce přímou agresi. V kočičím světě se totiž pohled přímo do očí obvykle používá jako signál dominance nebo výzvy k boji. Zírání do očí kočku irituje, může se cítit ohroženě a začít se bránit. Zatímco někdy to trvá minuty, než se rozhodne odpovědět agresí, jindy jí k rozmyšlení stačí vteřiny. 

Akční letáky