Než se vrhneme na rozumný i nerozumný výčet důvodů, proč pes dělá to, co dělá, podívejte se na následující video. Tento kratičký sestřih pejsků, kteří byli přistiženi při činu, je zábavný a rozhodně patří k tématu. Tento videopříspěvek pochází z kanálu Mihaifrancu:
Proč se pes honí za ocasem?
Existuje několik dobrých důvodů, proč to psi dělají, ale nejen ti. Někdy může jít také o zdravotní problémy, které mají jen daleko ke hře a dovádění. Ale o tom si hned povíme.
Nejčastějším důvodem je hra
Energetičtí a často neúnavní psi si často prostě jen hrají. Uznejte, že když váš stále pronásleduje ocas, určitě stojí za to, zkusit ho chytit. U plemen, která jsou pastevecká, prý může být chytání ocasu spojeno i s jejich instinktem, právě prý proto jsou border kolie a australští ovčáci přeborníky v chytání ocasu.
Psi jsou ale také chytří a zdá se, že někteří z nich vědí, jak zábavná pro okolí tato činnost je. Dejte si proto pozor, abyste psa nevědomky k honění se za ocasem nepodněcovali. Nic se nesmí přehánět.
Onemocnění nebo obsedantní chování?
Honění se za ocasem může být také způsobeno nepohodlím a drážděním. Například v případě problémů s análními žlázkami může pes excesivně okousávat okolí zadečku a chytat se za ocas. Problémy se žlázkami je třeba konzultovat s veterinářem, který může doporučit změny v jídelníčku, léčiva či další postupy v případě dramatičtějších zdravotních problémů.
Nově bylo také zjištěno, že i psi mohou trpět OCD čili obsedantně kompulzivní poruchou, kterou známe u lidí. Možná by vás však nenapadlo, že podobné problémy se vyskytují i u zvířat. Je to rozhodně možné i u psů. Toto a další vysoce repetetivní chování byste měli řešit s veterinářem, případně specialistou na psí chování. Je možné, že zvěrolékař zvířeti předepíše léky, což však obvykle majitelé považují až za poslední možnost.
V případě, že se pes za oháňkou honí třikrát denně či častěji, zvažte návštěvu veterináře, který prověří, zda zvíře netrpí parazity, bakteriální infekcí nebo mykózou. Ani ty se psům nevyhýbají a mohou způsobovat svědění a jiné nepříjemné pocity v okolí ocasu, řitního otvoru či na hřbetu.
Zdroje: webmd.com, thesprucepets.com