obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč se ptáci musí koupat?

Osvěžení v horkém létě je příjemné. Ptáci však mají i závažnější důvody, proč usilovně hledat vhodnou vodu ke koupeli. A bezpečná zahradní napajedla a koupadla jim velmi pomohou.

Ptačí pero je zázrak přírody. Pera sloužící k letu jsou lehounká, pevná a pružná, složená z nesčetného množství tenkých paprsků propojených háčky. Aby ptákům dobře sloužila, musí se o ně starat - každý den, třeba i několik hodin. Opeření musí udržovat dokonale čisté. Proto se ptáci nekoupou jen v létě, ale po celý rok, jakmile mají možnost.

červenka obecná přo koupeli červenka obecná přo koupeli Zdroj: Shutterstock.com / John Navajo

Po důkladné koupeli se otřepou a najdou klidné, slunné místo, kde z peří zobáčkem ždímají vodu a čekají, až uschne. Poté musí každé pírko pečlivě urovnat, uhladit a natřít výměškem z kostrční žlázy.

video

Ptačí lázně

Kosi, drozdi, vrabci, sýkorky, konipásci a další ptačí obyvatelé zahrady si rádi stoupnou do mělké vody, sklánějí hlavu, mávají křídly a cachtáním nahazují vodu na celé tělo. Nebo se přikrčí a zavrtí. Mělká mísa ptačího napajedla je pro ně ideální. Tedy pokud denně měníme vodu a pokud nedovolíme, aby koupající se opeřence ulovila kočka. Prevencí je umístění na přehledné místo dále od keřů a vyšší noha nesoucí mísu (taková napajedla jsou zároveň ozdobou zahrady). Napajedlo můžeme také zavěsit  - na bidlo nebo větev dále od kmene, za tak dlouhý závěs, abychom znemožnili kočce případný útok.

kos černý při koupeli kos černý při koupeli Zdroj: Shutterstock.com / Abi Warner

Vlaštovkám a rorýsům poslouží spíše zahradní jezírko, protože se koupou v letu. Proletí vodou blízko hladiny a sviští dál. Voda však láká ke koupeli i méně obratné letce, kteří takové umění neovládají. Pro ně je bezpečnější speciální napajedlo plovoucí po hladině, nebo mělčina chráněná mohutnými trsy bahenních rostlin.

  vrabci se mohou koupat i popelit vrabci se mohou koupat i popelit Zdroj: Shutetrstock.com / inkwelldodo

Koupel v prachu

A co ptáci, kteří žijí v suchých a pouštních oblastech? Ti provádějí očistu v jemném prachu, který peří očistí podobně jako voda. V suchých stepích mají původ i kurovití ptáci, včetně našich domácích slepic. Proto se slepice nekoupou, ale s požitkem denně popelí v jemné, suché zemině nebo popelu. Samozřejmě pokud mají tu možnost a nejsou odsouzeny k životu v (byť v takzvaně obohacených) klecích.

Slepice se rády popelí Slepice se rády popelí Zdroj: Shutterstock.com / Peter Cripps

I někteří drobní pěvci se rádi popelí. Například skřivani, strnadi, střízlíci a někdy i vrabci. Je třeba najít pěkný dolík plný jemného prachu, naházet si ho na záda a mezi načechraná pírka a pak zase důkladně vytřepat. Popelení zbaví peří nečistot a přebytečné mastnoty. A také parazitů, podobně jako koupel ve vodě.

Akční letáky