Proč si psi olizují zadky? Pro někoho možná podivný zvyk a nepochopitelné chování, ale mnozí zarputilí chovatelé vědí, že se jedná o naprostou přirozenost. Psi si olizují nejen své vlastní zadky, ale také zadky jiných psů. Ve skutečnosti má tento psí zvyk totiž logické důvody. Pokud se neprojevuje v příliš vysoké frekvenci, nemusíte mít důvod k obavám. Pokud je tomu naopak, raději řešte situaci s odborníkem.

Proč mají psi někdy zvláštní návyky se podívejte v tomto YouTube videu kanálu Doggy Digs:

Zdroj: Youtube

Hygiena

Fakt, že si psi olizují vlastní zadky, je projevem jejich hygieny, kdy se spoléhají na svůj jazyk. Díky tomu si udržují jistý komfort a čistotu. Olizováním odstraňují zbytky výkalů, moč a další nečistoty.

Komunikace

Dalším důvodem k olizování zadků svých kolegů je komunikace. Psi mají na kůži kolem konečníku žlázy, které produkují feromony. Obsahují informace, které si zvířata takto mezi sebou předávají.

Zdravotní komplikace

Pokud však máte dojem, že olizování probíhá nepřirozeně často, může to být známkou zdravotního problému. Pes bývá zároveň poměrně celkově neklidný a může mít bolesti. Nikdy proto neodkládejte včasnou konzultaci s veterinářem. Mnohdy se jedná o potíže s trávením, močovými cestami nebo s konečníkem. Které jsou ty nečastější?

Zanícené anální žlázy

Anální žlázy se u psů nacházejí po obou stranách řitního otvoru. Tvoří se v nich sekret, který je zpravidla vylučován společně s trusem a zvíře si s ním kromě jiného označuje terén. Pokud jsou však tyto žlázy nadměrně plné a nevyprazdňují se samovolně, dochází často k nepříjemnému zánětu. Psi si pak často chtějí žlázy vyprázdnit pomocí jazyka či předních tlapek, nebo pohybem po podlaze, tzv. sáňkováním. Jestliže má tedy váš psí mazlíček sklony k této potíži, navštěvujte pravidelně veterináře a nechte žlázy psovi preventivně čistit.

Alergie a kožní problémy 

Pokud si pes olizuje zadeček nezvykle často, může se jednat také o bakteriální infekci, alergii či o podráždění kůže. Každopádně je vždy lepší probrat danou situaci s veterinářem. V tuto chvíli by si totiž zvíře konečník olizovat raději nemělo. Je nutné zasažené místo léčit a případným alergiím dle rad lékaře řádně předcházet.

Střevní parazité

Dalším podnětem k nadměrnému olizování zadku zvířete může být i přítomnost střevních parazitů. Způsobují nejen nepříjemné svědění, ale i nesprávnou konzistenci stolice, zpravidla průjem. Navíc anální žlázy jsou v tomto případě mnohdy nateklé a podrážděné. Parazité často kladou svá vajíčka právě v okolí řitního otvoru a často se v těchto místech líbí i klíšťatům a blechám. Nasaďte co nejrychleji doporučenou léčbu.

Související články

Zdroje: www.koule.cz, www.wikidog.cz, www.ceskatelevize.cz