Kočka je svéráz. A na rozdíl od psa, který svým páníčkům věrně slouží a poslouchá je na povel, kočka si žije podle svého. Mazlí se, jen když chce ona. Jí, jen když má chuť. A že se v noci vydává na toulky do tmy? Proč by ne… Vždyť je od přírody šelma a nebude ze sebe dělat nějaký „spící polštář“.

Určitá samostatnost a svéhlavost kočičího plemene jim u lidí přináší zvláštní respekt a úctu. Když se tedy jejich „kočičí excelence“ přiblíží a schoulí páníčkovi (či paničce) do klína, mnozí zažívají pocit nirvány. Že by konečně záchvěv (kočičího) citu? Podle veterinářů a kočičích psychologů mohou být důvody téhle blízkosti různé...

Na videu se dozvíte, co můžete vyčíst z pozice spánku koček:

Zdroj: Youtube

Fungujete jako přímotop

A ano, je tu zase kočičí vypočítavost! Mourek nebo Micka totiž vyzkoumali, že z lidského těla sálá teplo a je jedním z nejvýhřevnějších míst v domě. Proto kočka (či kocour) toho neváhají využít. Schoulí se vám do klína nebo vedle nohou a nádherně přede. Obzvlášť mazlíka přitahují lidé s horečkou. Ti jsou ještě výkonnější než přímotop!

Jste zdrojem bezpečí

Kočka je sice šelma, ale i ona si potřebuje někde „dobít baterky“. A spánek je ideální příležitost. Jenže strach z potenciálních nepřátel či jiných predátorů jí nedá spát. Proto potřebuje mít jistotu „parťáka“, který ji ochrání. A to jste vy - její „bezpečný přístav“, který jí na tu chvilku umožní luxus „zavřít“ oči a nechat věci běžet jen tak. Pokud se zvíře otočí zády k vám, vyjadřuje vám tím tu největší důvěru.

Hledá ve vás útěchu

Kdo ví, co běží kočce hlavou. Přesto však jsou dny, kdy zvíře hledá ve svém páníčkovi útěchu a spočinutí. Zkuste ji pohladit a počkat na reakci. Je odpovědí předení? Pak se váš chlupáč chce mazlit a vše je na dobré cestě. Jakmile začne syčet nebo uši přitiskne k hlavě, chce jen vaši blízkost, ale o projevy náklonnosti nestojí.

Není jí dobře

I kočky mají své dny. A když je hůř, potřebuje se chlupáč k někomu schoulit a najít klid, pohodu a něhu. Říká se, že kočky také uklidňuje tlukot lidského srdce, takže pokud si vám lehne zvíře na hrudník, berte to jako takovou kočičí psychoterapii. Pokud s vámi kočka tráví více času, zjistěte, jestli ji něco nebolí. Možná je její blízkost jen tiché volání o pomoc.

Chce mít s vámi pouto

I takový individualista, jako je kočka, touží po přátelství, něze a sdílení. Pokud kočka nemá svého kočičího parťáka, vezme zavděk i paničkou nebo páníčkem. Tulení k druhé bytosti je vzpomínkou na kočičí dětství a bezpečí u maminky. Takové pouto je největším gestem intimity. Jako by vám váš kočičí soukmenovec tím nepřímo vyznával lásku.

Bere vás jako svůj majetek

Kočky jsou teritoriální zvířata. Jejich tělo uvolňuje feromony, které zanechávají „pachové stopy“ na různých předmětech, místech a lidech. Tenhle zvláštní pach uvolňují i během spánku. Pokud si vás takhle „označí“, dávají tím okolí najevo, že jste jejich.

Vyjadřuje vám lásku

Když si na vás kočka zvykne a oblíbí si vás, pak už jste „její“. Potřebuje s vámi navázat kontakt a posílit váš společný vztah. Kočku uklidňuje váš hlas, tlukot srdce a rytmus vašeho dechu. Takovou symbiózu jen tak s nikým mít nebudete!

Víte, proč vám kočka spí na vašem břiše?

Protože je měkké a teplé. Vlastně takový polštářek, na kterém se dá krásně lenošit. Kočka stulením na vaše břicho může dávat najevo, že chce pohladit, pomazlit, prostě být s vámi!

Související články

Zdroje: www.kociciradce.cz, www.youtube.com