Psi jsou loajální úžasná stvoření. Ne nadarmo se říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. A stejně jako lidé na sobě dávají prozradit nejvíce věcí v momentech, kdy jsou nejzranitelnější a mimo své vnímání – ve spánku. Zajímalo vás někdy, proč váš chlupáč spí na zádech?

Video, proč psi spí s tlapkami nahoře, najdete na Youtube kanále Veterinary Network:

Zdroj: Youtube

Proč spí psi na zádech

Důvodů to může mít spoustu, ale motivem číslo jedna ke spánku v této poloze je, že se tak chladí. Psi, na rozdíl od jejich lidských protějšků, mají méně potních žláz. A většinu z nich mají uloženou v tlapkách.

Proto, když vidíte, že je váš pejsek v pozici na zádech s tlapkami nahoře, poznáte, že je mu teplo, a pomocí tlapek ve vzduchu se ochlazuje. Srst na břiše je také tenčí než například srst na zádech, a proto, když je pejskovi horko, se logicky rozhodne provětrat část, kam se lépe dostane chladivý vánek.

Když vidíte psa v této poloze, a ještě k tomu s vyplazeným jazykem, nemusíte vůbec předpokládat to nejhorší. Jazyk totiž také pomáhá psům regulovat teplotu.

Další důvody

Dalším důvodem, proč psi spí na zádech, je, že je jim to zkrátka pohodlné. Obzvláště pro větší psy může být poloha schoulená na gauči nepohodlná, a proto si raději pozicí ležení na zádech příjemně protáhnou tělo.

Tato poloha, i když to může vypadat jako pravý opak a s tlapkami nahoře to může dávat dojem, že se pes vzdává, jim dodává pocit bezpečí. Váš pes vám tím dává najevo, že vám důvěřuje. Tlapky nahoře a odhalené břicho je velice zranitelná poloha.

A pokud váš pes v této poloze usne, dává vám tím najevo, že vám věří a cítí se komfortně ve vaší společnosti.

Související články

Zdroje: www.pejskarium.cz, www.wikidog.cz