Patříte mezi pejskaře, kterým dělá v noci společnost psí mazlíček? Tak to jste si jistě všimli, že zaujímá nejen různé polohy, ale vybírá si i určité konkrétní lokality. A právě to, jakou část postele si chlupáč pro svůj odpočinek vybere, vám o něm prozradí více, než si myslíte. Připadá vám divné, že se psi často schoulí ke spánku právě u vašich nohou? Důvodů je hned několik.

Na top zajímavosti a fakta o psech se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Toptendo:

Zdroj: Youtube

Smečková mentalita

Psi mají smečkovou mentalitu, cítí se být členy smečky a vás považují za jejího vůdce. Proto vás budou často následovat takřka kamkoli. Zároveň spánek ve smečce poskytuje zvířeti i teplo a pocit bezpečí. Toto chování psů bylo v průběhu tisíciletí evoluční historie pevně zakořeněné v jejich genech a psům je naprosto přirozené.

Láska a sympatie

Mezi psem a páníčkem je časté velmi intenzivní pouto a leháním k nohám pes často projevuje svou blízkost, důvěru a láskyplnou náklonnost. Pokud je to i váš případ, buďte šťastní, že máte tak věrného a oddaného psího přítele.

Ochrana majitele

Důvodem spaní psa v nohou může být i ochrana páníčka, když má zvíře dojem, že by snad mohl být v ohrožení nebo nebezpečí. Stejně tak se v tomto případě jedná o častý projev teritoriálních psů, kteří pokládají svého majitele za své „území“, které si chce chránit. V podstatě jde o vyjádření výhružky pro ostatní, aby se k vám nikdo nepřibližoval.

Pocit strachu

Další možností, proč si váš pes lehá k nohám, je stav, kdy se cítí ve stresu a hledá útěchu a bezpečné zázemí. Do vaší bezprostřední blízkosti jej podvědomě žene separační úzkost a pocit, že vám chce být nablízku. Někdy se váš chlupatý mazlíček může v těchto stavech dokonce třást a mít nepředpokládané reakce.

Instinkt norování

Některá psí plemena byla původně vyšlechtěná pro norování, aby byla schopná lovit zvířata, jako jsou například jezevci, zajíci či krysy. Patří mezi ně například jezevčíci, teriéři a bíglové. Husky zas výborně norují ve sněhu. V současné době však tito psi často norují spíše pod peřinou na lůžku svého pána a jedná se o jejich přirozený instinkt.

Související články

Zdroje: www.caskrmeni.cz, www.snoozerpetproducts.com, www.cestovanisezviretem.cz