Dlouhosrstý nebo krátkosrstý, ani to nemění nic na tom, že na podzim a také na jaře se tahle situace ještě zhorší a vy už jste opravdu zoufalí z toho neustále ucpaného vysavače plného psích chlupů. Na jednu stranu vás těší chvíle, kdy můžete svého psího chlupáče hladit a třeba i kartáčovat a vyjadřovat mu tak svou lásku a dávat najevo, že o něj pečujete rádi, ale někdy už je toho všudypřítomného vypadávání srsti prostě dost.

Čím je línání podmíněno

Žije váš pes celoročně s vámi v bytě? Pak je sice jeho sezónní línání méně výrazné, ovšem na druhé straně takováto zvířata línají v podstatě celoročně, a to ve zvýšené míře. Línání srsti je naprosto přirozený jev, který psu pomáhá obnovovat srst. Sezónní línání bývá ovlivněno hlavně délkou dne, či spíše počtem hodin, kdy je světlo a může být navíc nepatrně ovlivněno i teplotou. Naprosto běžné je i celoroční línání, které probíhá v mírné formě a souvisí s růstovým cyklem chlupů. Toto línání je označováno jako fyziologické. Růstový cyklus chlupů má trvání přibližně jeden měsíc.

Nástup výměny srsti

Možná jste už zaznamenali, že obnova srsti nastává vždy směrem od zadní části těla psa a postupuje směrem k jeho pření části. Teplota ovlivňuje vždy hustotu, ale i rychlost obnovy srsti, zatímco světlo je faktorem, který je startérem procesu výměny srsti. Výměna srsti se popisuje jako třífázový proces. Podle plemene a jeho typu srsti nejdříve naroste srst do určité délky. Následně se růst srsti zastaví a chlupy odumřou a poté jsou vytlačovány novou srstí.

Jak je to u některých plemen

Majitelé pudlů nám jistě potvrdí, že jejich kudrnatá srst nelíná. Zato ale neustále roste, a tak je nutné ji velmi často a pravidelně česat. Pudlové mají velmi jemnou strukturu chlupů. Naopak briardi, ti línají pozvolna. Jejich srst je třeba česat pravidelně, a to hlavně proto, aby neplstnatěla. Máte-li doma australského ovčáka, pak víte, že konec jara či začátek léta je obdobím, kdy tito psi opravdu hodně vylínají, až vypadají jako téměř krátkosrstí. Jejich delší srst jim doroste až s nastupujícím podzimem. U štěňat je celkově situace jiná. Ve věku kolem tří měsíců mají všechna ještě jemnou štěněcí srst, ovšem i ona záhy vypadá a následně ji nahradí klasická srst dospělých psů.

Mrtvá a nevylínalá srst se musí vyčesat

Denní kartáčování a vyčesávání psa pomůže s odstraněním mrtvé anebo nevylínalé srsti. Díky tomuto procesu pomůžeme udržet psovi zdravou srst i kůži a nedovolíme, aby zbytky staré srsti na psu zplstnatěly. Nenechejte svého psa trpět při rozčesávání zanedbané srsti. Může to být pro něj nepříjemná až bolestivá záležitost a pro vás zbytečně zdlouhavý a náročný proces. Pokud byste chtěli urychlit línání srsti vašeho psa, můžete k tomuto účelu použít šampon s vhodným pH. Další možností je přidat psu do krmiva některý z přípravků obsahujících vitamín H (někdy označovaný též jako biotin). Čím dříve se vám podaří odstranit zbytky staré srsti, tím dříve vašemu psovi naroste nová a krásnější srst.

Jaké línání už je patologické

V případě, že srst vypadává velmi snadno a naopak pomalu se obnovuje anebo vznikají na těle psa lysiny, považuje se línání u psů za patologické. Příčinou může být jak kožní onemocnění, tak i porucha štítné žlázy. V takových případech je nutné navštívit veterinárního lékaře, a pokud problém přetrvává měsíc a déle je nutné nechat vyšetřit funkce štítné žlázy. Nenormální línání může nastat i při špatné výživě, onemocnění trávicího traktu anebo špatného metabolismu, další příčinou může být i virové nebo bakteriální onemocnění kůže a v nejzávažnějších případech i nádorové onemocnění.

Dobrou péčí o kůži a srst a kvalitní stravou omezíte u psa línání

Budete-li svého psa krmit pravidelně vysoce kvalitním krmivem, ušetříte ho jednak zdravotních problémů a jednak mu zajistíte kvalitní srst. Ačkoli línání u psů nelze nikdy zcela zastavit, dá se výrazně omezit, a to právě tím, že budete svého psa dobře opečovávat a udržovat ho v dobré kondici a ve zdraví. Právě celkoví zdraví psa totiž nejvíce ovlivňuje psovo jeho línání. Máte-li psa alergika, nebo psa s přecitlivělostí na některou složku potravy, je možné, že vás čeká dlouhé pátrání po tom, které krmivo mu bude maximálně vyhovovat. Stejný problém pak může nastat i při užívání vitamínových doplňků anebo olejů či jiných preparátů.

Stres jako další možná příčina vypadávání srsti u psů

Lámavá srst anebo srst bez lesku může mít příčinu také v nežádoucích civilizačních záležitostech, jako jsou přehřáté a suché místnosti, znečištěný vzduch, podlahové krytiny z umělých hmot, koberce ze syntetických vláken a v neposlední řadě stres. Nesmíme zapomínat, že pro psa může znamenat stres například příchod nového člena rodiny, stěhování a také to mohou být dosud nediagnostikované nemoci.

Aby se váš život se psem nezměnil na uklízecí maraton

Rozčesávání srsti, masírování pokožky, kvalitní strava, nevystavování psů stresu a správná výživa, to vše může přispět k tomu, že vaši psi budou méně línat. Vás tak nebude příliš zatěžovat úklid jejich vypadané srsti ani ohrožovat případný výskyt parazitů v psí srsti.